W grudniu inflacja przekroczy 8 procent

Inflacja w Polsce powinna przekroczyć próg 8 proc. już w grudniu tego roku - oceniła Konfederacja Lewiatan odnosząc się do najnowszych danych GUS.

Autor: PAP 30 listopada 2021 12:41

Według wtorkowego szacunku flash GUS ceny towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie wzrosły o 7,7 proc. rdr. W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 1,0 proc. W październiku wskaźnik CPI wyniósł odpowiednio: 6,8 proc. rdr i 1,1 proc. mdm.

"Szczyt wzrostów dopiero przed nami. Zapowiadane przez nas przekroczenie bariery 8 proc. w styczniu 2022 r. za sprawą wprowadzonej tarczy antyinflacyjnej zrealizuje się już w grudniu" - powiedział, cytowany w informacji, ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan Mariusz Zielonka.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jego zdaniem na wyższe ceny produktów nałoży się dodatkowo okres świąteczny. Podkreślił, że historycznie grudzień jest zawsze miesiącem z najwyższą inflacją.

"Ceny nadal windują paliwa. Na stacjach benzynowych płaciliśmy w listopadzie o blisko 1/3 więcej niż przed rokiem. Grudzień przyniesie niesłabnącą wzrostową dynamikę cen benzyny i oleju napędowego" - uważa Zielonka.

Według obliczeń Konfederacji Lewiatan tarcza antyinflacyjna powinna przynieść obniżkę cen benzyny w przyszłym roku o maksymalnie 18 groszy na litrze, przy czym olej napędowy nie stanieje na tyle mocno, aby można to było odczuć w portfelach, gdyż akcyza na ten produkt jest już na najniższym możliwym poziomie.

"Wyraźnie z miesiąca na miesiąc wzrastają ceny żywności, o 1,3 proc. W skali roku żywność jest już droższa o blisko 6,5 proc. Drożeją wszystkie podstawowe produkty - jajka, nabiał i mąka. Rząd nie zaproponował nic, co mogłoby skutecznie obniżyć ceny żywności, być może dlatego, że temat nie jest aż tak nośny, jak cena paliwa przekraczająca 6 zł" - oceniono.

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych