W Kaliszu ilość spraw frankowych wzrosła o 300 proc; nowością są pozwy banków przeciwko frankowiczom

Prawie o 300 procent wzrosła w kaliskim sądzie liczba spraw dotycząca kredytów frankowych, nowością są pozwy banków przeciwko kredytobiorcom - poinformował w poniedziałek na konferencji prasowej prezes Sądu Okręgowego Patryk Pietrzak.

Autor: PAP 07 lutego 2022 15:32

W 2021 roku do kaliskiego sądu wpłynęło 309 spraw dotyczących kredytów frankowych, w 2020 r. było ich 129.

Do tej pory - jak wyjaśnił prezes Pietrzak - dominowały sprawy kredytobiorców przeciwko bankom. "Teraz banki zaczynają wytaczać sprawy kredytobiorcom" - powiedział.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Powodem takiej reakcji banków są częściej zapadające orzeczenia na korzyść klientów frankowych w postaci unieważnienia umów.

"Banki, chcąc zabezpieczyć się przed przedawnieniem swoich roszczeń wobec kredytobiorcy, składają pozew przeciwko klientowi z jednoczesnym wnioskiem o zawieszenie sprawy do czasu prawomocnego zakończenia postępowania klienta przeciwko bankowi" - powiedziała rzecznik prasowa sądu Elżbieta Janiszewska.

W praktyce - jak wyjaśniła sędzia - polega to na tym, że jeżeli zapada orzeczenie o nieważności umowy zawartej z bankiem to bank ma prawo wystąpić o zwrot kapitału albo o zwrot wynagrodzenia za korzystanie z kapitału.

Sprawy banków przeciwko klientom zaczęły masowo pojawiać się pod koniec ubiegłego roku.

Średnia wartość sporu w kaliskim sądzie dotyczy kredytów frankowych w wysokości 300-400 tys. zł. Czas oczekiwania na postanowienie sądu to maksymalnie 1,5 roku.

"O tym, że Kalisz działa sprawnie, dowiadujemy się od prawników przyjeżdzających do nas z innych miast. Kiedy ustalamy kolejne terminy, to pytają nas, który rok w kalendarzu mają otworzyć. Są pozytywnie zaskoczeni, kiedy terminy okazują się szybkie" - podała przykład sędzia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych