Wakacje kredytowe: dla banku ma znaczenie, o której składasz wniosek

Zgodnie z przepisami ustawy bank musi dokonać zawieszenia spłaty raty kredytu z dniem doręczenia wniosku - poinformował UOKiK. Jednak banki informują, że kto chce skorzystać z wakacji kredytowych, musi zwrócić uwagę na detale. Ważne jest, z jaką datą i o której godzinie składa wniosek. Szczególnie w bakach spółdzielczych. Godzina może zdecydować o terminie zawieszenia raty.

Autor: Tamara Marczewska / PAP 01 sierpnia 2022 12:09

 • Od piątku można składać wnioski o wakacje kredytowe,
 • Możliwość dotyczy zawieszenia spłaty raty kredytu hipotecznego przez maksymalnie osiem miesięcy w tym i przyszłym roku.
 • Spłatę kredytu można zawiesić na dwa miesiące w trzecim i na dwa miesiące w czwartym kwartale 2022 r., oraz po jednym miesiącu w każdym kwartale 2023 r.
 • Dotyczy to osób, które zaciągnęły kredyt w złotych na własny cel mieszkaniowy.
 • Ważne jest z jaką datą a nawet, o której godzinie wniosek trafi do banku.
 • Zgodnie z przepisami ustawy bank musi dokonać zawieszenia spłaty raty kredytu z dniem doręczenia wniosku.

Klienci powinni zwrócić na to szczególną uwagę. Ministerstwo Finansów w zamieszczonym na swojej stronie podręczniku po wakacjach kredytowych zawarło wpis następującej treści:

- zachęcamy do składania wniosków nie później niż w dniu spłaty raty kapitałowo-odsetkowej (również w weekend przy wykorzystaniu bankowości elektronicznej.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

W przewodniku Ministerstwa dodano, że wówczas:

 • Bank potwierdzi przyjęcie wniosku w ciągu 21 dni od daty jego otrzymania.
 • Wskaże przy tym okres, na który zawieszona została spłata kredytu
 • Wskaże także wysokość opłat, które trzeba uregulować z tytułu ubezpieczenia kredytu.
 • Brak potwierdzenia nie wpływa na rozpoczęcie okresu zawieszenia.

Banki mają obowiązek zapewnić możliwość składania wniosków również za pośrednictwem bankowości elektronicznej.

- Dlatego będziemy zwracać baczną uwagę, czy te systemy będą działały przez weekend bez przerw "technicznych".

Podkreślamy, że zgodnie z przepisami ustawy bank musi dokonać zawieszenia spłaty raty kredytu z dniem doręczenia wniosku - poinformował UOKiK.

Jednak inne są informacje dotyczące wpływu wniosku o wakacje kredytowe, pochodzące bezpośrednio z banków:

 • Bank PKO BP - "Wakacje kredytowe zaczną się z chwilą doręczenia kredytodawcy wniosku o zawieszenie wykonania umowy".
 • Bank Millenium wskazał, że "Jeśli chcesz zawiesić spłatę, która przypada w dniu, w którym składasz wniosek, pamiętaj, aby złożyć go do godziny 19:00".
 • Bank Credit Agricole w niedzielę podał, że "wniosek o zawieszenie płatności raty musi zostać złożony przed datą płatności tej raty. Bank może zawiesić tylko tę ratę, której termin spłaty nie minął".
 • Bank Pekao stwierdza, że "jeśli złożysz wniosek przed dniem lub w dniu, w którym przypada płatność raty, może się zdarzyć, że Twoja rata zostanie pobrana. Potrzebujemy czasu na rozpatrzenie wniosku. W ciągu kilku dni zwrócimy Tobie pobraną ratę".
 • Polski Bank Spółdzielczy w Ciechanowie natomiast informuje sowich klientów, że "Spłata rat kredytu zostaje zawieszona od dnia doręczenia niniejszego wniosku do Banku, na okres wskazany we wniosku. W przypadku wniosków złożonych za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej poza godzinami pracy Banku w soboty lub w dni wolne od pracy, do zawieszenia dochodzi z następnym dniem roboczym".
 • Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie wyjaśnia na swojej stronie, że "wnioski założone drogą elektroniczną w dni ustawowo wolne od pracy (tj. weekendy, święta) lub po godzinie 17:00 w dni robocze są rejestrowane z datą wpływu w następnym dniu roboczym".
 • NeoBank (Wielkopolski Bank Spółdzielczy) zaznacza, że np. "jeśli płatność raty kredytu przypada na 10 sierpnia, to wniosek o zawieszenie spłaty tej raty można złożyć najpóźniej do 9 sierpnia do godziny 15.00".
 • Bank Spółdzielczy w Rutce - Turku z centralą w Suwałkach zwraca uwagę, że z zawieszenia spłaty kredytu można skorzystać wyłącznie dla jednej umowy kredytu hipotecznego pod warunkiem, że: "wniosek o zawieszenie spłaty kredytu hipotecznego wpłynie do Banku nie później niż do godziny 13:00 w dniu płatności raty kredytu, o której zawieszenie wnioskuje Kredytobiorca. Wnioski, które wpłyną do Banku po godzinie 13:00 będą realizowane w kolejnym dniu roboczym" - można przeczytać na stronach banku.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów 26 lipca br. w komunikacie zaznaczył, że "bardzo ważne jest, aby banki były gotowe na przyjmowanie wniosków już w dniu wejścia w życie ustawy. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych