Wakacje kredytowe na start. Od dziś można składać wnioski

Już od 29 lipca można składać wniosek o tzw. „wakacje kredytowe”, które oznaczają zawieszenie spłacenia aż 8 rat. Nowy mechanizm to duża ulga dla kredytobiorców, ale też spore obciążenie dla branży bankowej.

Autor: aw 29 lipca 2022 09:07

  • Rosnące raty kredytów, wakacyjne wydatki, drożyzna – wielu Polaków narzeka na pustkę w portfelach.
  • Ci z nich, którzy wzięli kredyt na kupno własnego „M” mają jednak szansę na chwilę finansowego oddechu.
  • Już od 29 lipca można składać wniosek o tzw. „wakacje kredytowe”, które oznaczają zawieszenie spłacenia aż 8 rat. – Nowy mechanizm to duża ulga dla kredytobiorców, ale też spore obciążenie dla branży bankowej – wynika z analizy Kancelarii Adwokackiej Świecki.

Prawo do zawieszenia spłaty kredytu nie jest uzależnione od sytuacji finansowej, ani dochodów – przysługuje każdemu, kto spełnia opisane w ustawie warunki. W praktyce, posiadacz kredytu hipotecznego w tym roku może zapłacić jeszcze tylko 1 ratę, a w kolejnym ograniczyć płatność do 8. 

– Z mechanizmu zawieszenia spłaty mogą skorzystać tylko osoby, które zawarły umowę kredytu hipotecznego udzielonego w złotówkach jako konsumenci. Oznacza to, że wakacje nie przysługują przedsiębiorcom, ani innym podmiotom gospodarczym. Zawieszenie spłaty nie dotyczy też kredytów indeksowanych lub denominowanych do waluty innej niż waluta polska. Nie ma też znaczenia czy jest to kredyt ze zmiennym, czy stałym oprocentowaniem– wyjaśnia mecenas Adam Świecki z kancelarii Świecki. 

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Tzw. „wakacje kredytowe” pozwalają zawiesić spłatę tylko jednego kredytu hipotecznego i dotyczą wyłącznie umów zawieranych na zakup mieszkania lub domu, a także na budowę domu, w którym kredytobiorca przeznaczy wyłącznie na własne cele mieszkaniowe. Z mechanizmu wyłączone są nieruchomości kupowane z myślą o wynajmie. Jeśli ktoś ma dwa kredyty hipoteczne może skorzystać z zawieszenia spłaty tylko jednego z nich.

Jak złożyć wniosek na wakacje kredytowe?

Wnioski o zawieszenie spłaty kredytu można składać w bankach od 29 lipca, w formie papierowej – czyli pisma wysłanego na adres banku lub złożonego w placówce, albo elektronicznie – za pośrednictwem systemu bankowości elektronicznej. Wysłanie poprawnie wypełnionego wniosku zawiesza spłatę kredytu. Jak podkreśla ekspert nie ma określonej daty, do której można złożyć wniosek, ale trzeba zdążyć przed terminem spłaty raty, o zawieszenie której się ubiega. Po zapłacie raty możliwość zawieszania jej spłaty przepada. To kluczowa informacja, bo ustawa pozwala na odroczenie spłaty aż 4 rat jeszcze w tym roku. W przyszłym – zawieszenie spłaty kredytu będzie możliwe tylko za 1 miesiąc w każdym kwartale. Nie ma przeciwwskazań, aby występując o zawieszenie spłaty rat kredytu w tym roku jednocześnie złożyć wniosek o zawieszenie spłat w przyszłym. Należy wówczas wskazać miesiąc z zawieszoną spłatą raty.

W okresie zawieszenia spłaty kredytu kredytobiorca nie jest zobowiązany do dokonywania płatności rat kapitałowo-odsetkowych wynikających z umowy. Skorzystanie z zawieszania spłaty kredytu nie wpływa na wysokość odsetek od kredytu. Okres zawieszenia spłaty wydłuża o tę samą liczbę miesięcy okres, na który udzielony został kredyt. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych