Wartość kredytów mieszkaniowych wzrosła o 10 procent

Wartość nowo udzielonych kredytów mieszkaniowych w złotych wzrosła w I kwartale tego roku o 10,2 proc. wobec poprzedniego kwartału oraz o 12,3 proc. względem I kwartału 2016 r. - wynika z kwartalnej informacji NBP o cenach mieszkań i sytuacji na rynku nieruchomości.

Autor: PAP 13 czerwca 2017 12:36

Według informacji NBP "wartość nowo udzielonych kredytów mieszkaniowych w złotych (bez umów renegocjowanych) wzrosła w omawianym kwartale o 10,9 mld zł, tj. o 10,2 proc. w stosunku do poprzedniego kwartału oraz o 12,3 proc. względem I kwartału 2016 r.".

Istotnie więcej kredytów wypłacono w ramach programu "Mieszkanie dla młodych (MDM)". Jak informuje NBP, "w ramach stopniowo wygaszanego programu MDM, w I kwartale 2017 r. spośród 18 tys. 506 złożonych wniosków wypłacono wsparcie 17 tys. 253 kredytobiorcom, z dofinansowaniem w łącznej kwocie ok. 0,5 mld zł".

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Od 2012 r. systematycznie maleje udział kredytów w walutach obcych w strukturze walutowej kredytów mieszkaniowych w bankach, co jest korzystne dla stabilności finansowej i makroekonomicznej" - przekonuje NBP. Jak czytamy w analizie, "zmniejszanie się udziału mieszkaniowych kredytów walutowych jest wynikiem zaprzestania udzielania tych kredytów osobom nie otrzymującym regularnych dochodów w tej walucie oraz regularnej amortyzacji, wcześniejszych spłat i refinansowania kredytów denominowanych kredytami złotowymi". Jednak zdaniem NBP jakość mieszkaniowych kredytów walutowych jest nadal wysoka, choć "udział kredytów zagrożonych nieznacznie wzrósł i na koniec I kwartału 2017 r. wyniósł ok. 3,4 proc.".

NBP informuje także, że "zapas niesprzedanych mieszkań na sześciu największych rynkach w Polsce zmniejszył się w omawianym kwartale o ok. 2,5 tys. i wyniósł 50,2 tys.". Jednocześnie zwiększyła się liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto (44,2 tys., więcej o 9,9 tys. względem I kwartału 2016, według danych GUS). W raporcie zauważono także, że "wzrost popytu mieszkaniowego był wyższy niż wzrost podaży".

Informator kwartalny podaje też, że "w I kwartale 2017 r. wzrosła liczba pozwoleń na budowę nowych mieszkań, zwłaszcza w istniejących projektach". Zdaniem zespołu opracowującego raport "wysokie szacowane marże zysku deweloperskiego, jak i stopy zwrotu z projektów mieszkaniowych oraz wysoki popyt, przełożyły się na zwiększenie liczby wydanych pozwoleń na budowę mieszkań oraz liczby mieszkań oddanych do użytkowania". Według danych GUS, przytoczonych przez NBP, "w I kwartale 2017 r. wydano 60,2 tys. pozwoleń na budowę mieszkań, tj. więcej o ok. 18,1 tys. względem I kwartału 2016 r. oraz więcej o ok. 3 tys. względem poprzedniego kwartału".

Na rynkach nieruchomości komercyjnych "kontynuowany był proces narastania nierównowagi, wynikającej z nadmiaru podaży powierzchni do wynajęcia w stosunku do dość stabilnego popytu" - informuje NBP. "Dotyczyło to szczególnie najmu powierzchni biurowych oraz handlowo-usługowych" - dodano w raporcie. "Utrzymująca się wysoka dostępność finansowania zagranicznego przyczyniała się do szybkiego przyrostu majątku trwałego. Zjawisko to w decydującej mierze można łączyć z niskim poziomem stóp procentowych w krajach rozwiniętych, a więc niskim kosztem alternatywnym" - podaje NBP. Wartość transakcji na rynkach nieruchomości komercyjnych "w I kw. 2017 r. wyniosła ponad 500 mln zł, przy czym około połowa tej kwoty była zlokalizowana w hotelach" - zaznaczono w raporcie.

Zdaniem NBP "stan kredytów przedsiębiorstw na nieruchomości obniżył się z 53 mld zł w poprzednim kwartale do 51,3 mld zł". Jakość kredytów dla deweloperów "lekko się poprawiła, a wysoki wskaźnik kredytów zagrożonych (22 proc.) wynika głównie z trzymania przez banki w portfelu kredytów z poprzednich lat" - dodano w raporcie. Stan kredytów "na powierzchnie biurowe pozostaje stabilny i wynosi 15 mld zł, a udział kredytów zagrożonych utrzymuje się na poziomie około 5 proc.".

We wtorek Narodowy Bank Polski opublikował kwartalną "Informację o cenach mieszkań i sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych w Polsce w I kwartale 2017 r."

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych