Wnioski o wakacje kredytowe już od 29 lipca

Wnioski o wakacje kredytowe można składać już od dnia wejścia w życie przepisów, czyli od 29 lipca br. - powiedziała we wtorek minister finansów Magdalena Rzeczkowska. Dodała, że bank ma jedynie poinformować o tym, że "wakacje realizuje".

Autor: pap 20 lipca 2022 09:23

  • Wnioski o wakacje kredytowe można składać od dnia wejścia w życie ustawy o wsparciu kredytobiorców, czyli od 29 lipca br.
  • Zgodnie z ustawą ws. wsparcia kredytobiorców, wakacje pozwolą na odroczenie spłaty kredytu hipotecznego udzielonego w polskiej walucie łącznie przez 8 miesięcy.
  • Oprócz wakacji kredytowych osoby, które np. straciły prace lub ci, których rata kredytu, stanowi znaczącą część dochodów mogą też ubiegać się o pomoc z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców.

"Z wakacji kredytowych korzystamy z mocy prawa. Bank ma jedynie poinformować nas o tym, że przyjęła do wiadomości (wniosek - PAP) i te wakacje realizuje. Na informację zwrotną ma 20 dni" - powiedziała Rzeczkowska. Przypomniała, że zawieszenia spłaty w sumie 8 rat mogą skorzystać wszyscy, którzy zaciągnęli kredyt w złotych na cele mieszkaniowe.

Pytana, ilu kredtobiorców może z tej formy wsparcia korzystać, wskazała, że dane na ten temat będą w październiku, po pierwszych miesiącach funkcjonowania przepisów. Według minister wakacje kredytowe na pewno będą pomocne dla osób, którym raty znacząco wzrosły. Dodała jednak, że "zalecałaby rozwagę". "To jest decyzja każdej osoby, każdej rodziny, która musi rozważyć jak gospodarować zobowiązaniami, na ile dłużej chce z kredytem pozostać, czy może warto te raty spłacić" - oceniła.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Szefowa resortu finansów przypomniała też, że oprócz wakacji kredytowych osoby, które np. straciły prace lub ci, których rata kredytu, stanowi znaczącą część dochodów mogą też ubiegać się o pomoc z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Przypomniała, że wsparcie z Funduszu może wynieść do 2 tys. zł miesięcznie. Dodała, że zwrot wsparcia rozpoczyna się po dwóch latach od wypłaty ostatniej raty pomocy. "W przypadku spłaty stu rat bez opóźnienia, pozostałą część przyznanego wsparcia/pożyczki umarza się" - wskazała.

Rzeczkowska powiedziała też, że rząd cały czas monitoruje uruchomione do tej pory instrumenty, które mają, z jednej strony, pomóc w wyhamowaniu inflacji a z drugiej - zapewnić bezpieczeństwo socjalne Polakom.

Zgodnie z ustawą ws. wsparcia kredytobiorców, wakacje pozwolą na odroczenie spłaty kredytu hipotecznego udzielonego w polskiej walucie łącznie przez 8 miesięcy: po 2 miesiące w trzecim i czwartym kwartale tego roku i po 1 miesiącu w każdym z czterech kwartałów przyszłego roku. Okres kredytowania wydłuży się o liczbę miesięcy, kiedy skorzystało się z zawieszenia spłaty kredytu.

Zawieszenie spłaty dotyczy zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej kredytu. Jedyne opłaty, jakie mogą się w tym czasie pojawić, to opłaty ubezpieczeniowe.

Ustawa zakłada też wzrost środków Funduszu Wsparcia Kredytobiorców przeznaczonych na dopłaty dla kredytobiorców w trudnej sytuacji finansowej. Banki mają do końca roku wpłacić na fundusz dodatkowo 1,4 mld zł.

Z dopłat z funduszu mogą korzystać zarówno kredytobiorcy, którzy zaciągnęli kredyty w walucie polskiej, jak i obcej. Maksymalne wsparcie z FWK wynosi 2 tys. zł i może być wypłacane przez okres nie dłuższy niż 36 miesięcy. Wsparcie ma charakter zwrotny. Spłata rozpoczyna się po 2 latach od wypłaty ostatniej dopłaty i następuje w 144 równych, nieoprocentowanych miesięcznych ratach. Część wsparcia może zostać umorzona.

Złożenie wniosku o wsparcie z funduszu będzie możliwe także online.

W ustawie zawarto też zapisy wydłużające działanie tarcz antyinflacyjnych z 31 lipca do 31 października br. W ramach tych tarcz stosowana jest niższa stawka VAT na paliwa (8 proc. zamiast 23 proc.), stawka VAT na prąd i ciepło wynosi 5 proc., a stawka VAT na gaz wynosi 0 proc. Do 0 proc. jest obniżony VAT na podstawowe produkty żywnościowe, nawozy i wybrane środki produkcji rolniczej. Przedłużono także obowiązywanie obniżki akcyzy na prąd, zwolnienia z akcyzy energii elektrycznej dla gospodarstw domowych, obniżki stawek akcyzy na niektóre paliwa silnikowe oraz czasowe wyłączenie z opodatkowania podatkiem handlowym sprzedaży paliw. Niższa akcyza obowiązuje także na lekki olej opałowy.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych