Wojenna słabość złotego

Gdybyśmy mieli w Polsce euro, nie mierzylibyśmy się dziś z tak znaczącym osłabieniem waluty – wskazuje w środowym wydaniu "Rzeczpospolita", informując, że ekonomiści apelują do rządu o zmianę nastawienia i podjęcie prac nad wejściem do strefy euro.

Autor: Pap 09 marca 2022 08:54

Gazeta opisuje, że we wtorkowe przedpołudnie wydawało się, że złoty nieco się wzmocnił, ale to były jedynie nadzieje na odważne decyzje Rady Polityki Pieniężnej. Po południu nadeszło rozstrzygnięcie bliskie większości prognoz, ale najwyraźniej zbyt zachowawcze dla rynku - RPP podniosła stopy o 0,75 pkt. proc., do 3,5 proc.

"Atmosfery wokół słabszych walut naszego regionu nie poprawiły wieści o tym, że Waszyngton podjął decyzję o natychmiastowym odcięciu rynku USA od rosyjskich paliw, a Londyn zdecydował, że pozbędzie się ich do końca 2022 r. Efekt? Nasza waluta wciąż pozostaje bardzo słaba, mimo że wtorkowa podwyżka stóp procentowych była bardzo ostrym ruchem w górę" - wskazuje "Rz".

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Gazeta zauważa, że w miesiąc straciła ponad 13 proc. na wartości wobec dolara. Za to euro, choć to też waluta krajów położonych blisko działań wojennych, traci do dolara trzy razy mniej (4,6 proc.).

"To wyraźny sygnał, że wbrew przekonaniu rządzących własna waluta wcale nie chroni nas przed zewnętrznymi szokami, lecz odwrotnie: może być źródłem wstrząsów" - komentuje na łamach "Rz" Dariusz Rosati, poseł KO i b. członek RPP. "Mam nadzieję, że politycy w końcu to dostrzegą i zmienią nastawienie do przyjęcia euro w Polsce" - dodaje.

"Doświadczenia ostatnich tygodni unieważniają argumenty, jakimi dotychczas posługiwali się sceptycy, takie jak przewaga posiadania własnej waluty w sytuacjach kryzysowych" - ocenia też Maciej Bukowski, prezes ośrodka Wise-Europa. "Dlatego oczekiwałbym jakiegoś porozumienia politycznego i deklaracji woli ze strony organów państwa, dotyczących wejścia Polski do strefy euro" - zaznacza.

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych