Wynajem nieruchomości mieszkalnych samorządom będzie zwolniony z VAT

Wynajem nieruchomości mieszkalnych samorządom będzie zwolniony z VAT - wynika z opublikowanego w poniedziałek przez MF projektu nowelizacji rozporządzenia.

Autor: PAP 07 marca 2022 14:13

W poniedziałek na stronach Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt rozporządzenia Ministra Finansów zmieniające rozporządzenie w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług oraz warunków stosowania tych zwolnień.

"Projekt przewiduje wprowadzenie zwolnienia z podatku VAT dla usług w zakresie wynajmowania lub wydzierżawiania nieruchomości o charakterze mieszkalnym lub części nieruchomości, na własny rachunek, świadczonych na rzecz jednostek samorządu terytorialnego i ich związków, jednoosobowych spółek samorządu terytorialnego oraz samorządowych jednostek organizacyjnych - pod warunkiem, iż usługi te są wykonywane w celu dalszego wynajmu lub dzierżawy tych nieruchomości na rzecz osób fizycznych na ich własne cele mieszkaniowe" - podano w ocenie skutków regulacji projektu.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Resort finansów wskazał, że obecnie zwolniony z VAT jest wynajem nieruchomości mieszkalnych, jeśli najemcą są społeczne agencje najmu. Inne podmioty, które wynajmują nieruchomości na rzecz samorządów i ich jednostek, nie są objęte takim zwolnieniem, więc naliczają VAT, którego jednocześnie nie mogą odliczyć.

"W konsekwencji w celu zrekompensowania kosztu podatku VAT ww. podmioty, występujące przy kolejnej transakcji w roli wynajmującego, z reguły uwzględniają koszt podatku VAT w kwocie czynszu. W praktyce wpływa to na zwiększenie kosztów najmu dla ostatecznych użytkowników nieruchomości i negatywnie oddziałuje na politykę mieszkaniową jednostek samorządu terytorialnego" - podano w uzasadnieniu do projektu.

Rozporządzenie ma wejść w życie w dniu następującym po dniu ogłoszenia. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych