Wzrósł popyt na kredyty w Europie Środkowej, Wschodniej i Południowo-Wschodniej

Wzrósł popyt na kredyty i łatwiejszy jest do nich dostęp w państwach Europy Środkowej, Wschodniej i Południowo-Wschodniej - ale ułatwienia dotyczą głównie gospodarstw domowych, a nie przedsiębiorstw - wynika z opublikowanej w poniedziałek ankiety EBI.

Autor: PAP 29 listopada 2021 17:16

Według EBI w ciągu ostatnich sześciu miesięcy poprawiły się wskaźniki kredytów zagrożonych, ale prognozuje się, że poprawa nie będzie kontynuowana w ciągu najbliższego półrocza.

"Publikacja ankiety z jesieni 2021 r. pokazuje pozytywne perspektywy dla systemów bankowych w regionie CESEE, aczkolwiek z utrzymującymi się obszarami niepewności i pewnymi zagrożeniami. Pomimo silnych skutków pandemii, popyt na kredyty odbił się, a warunki podaży finansowania zaczęły się powoli łagodzić" - czytamy w komunikacie EBI.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Dodano, że popyt na kredyty jest silny wśród gospodarstw domowych, ożywia się również w segmencie inwestycji firm w środki trwałe. Z kolei warunki podaży kredytów są łagodzone, ale głównie dla gospodarstw domowych, a nie dla przedsiębiorstw. Warunki nadal są wymagające, w szczególności dla mniejszych firm.

"Ankieta pokazuje, że międzynarodowe i krajowe wsparcie było kluczowe dla podtrzymania działalności grup bankowych w regionie CESEE po początkowym ostrym i nagłym zatrzymaniu spowodowanym szokiem COVID-19 w 2020 r." - powiedziała cytowana w komunikacie główna ekonomistka EBI, Debora Revoltella.

"Utrzymanie tego silnego zaangażowania publicznego ma obecnie kluczowe znaczenie dla ułatwienia dostępu do finansowania dla firm i ułatwienia inwestycji w transformację ekologiczną i cyfrową" - dodała.

Jak czytamy w komunikacie, około 60 proc. badanych grup bankowych zamierza utrzymać swoją działalność w CESEE, a 40 proc. zamierza ją rozszerzyć.

Dodano, że spółki zależne CESEE i lokalne banki odnotowują silny wzrost popytu na kredyt. Po gwałtownym spadku w drugim i trzecim kwartale 2020 r. popyt wzrósł, wspierany głównie przez zapotrzebowanie na kapitał obrotowy, a także pozytywne perspektywy dla rynku mieszkaniowego, jak również dzięki zaufaniu i wydatkom konsumentów.

"Łączne zapotrzebowanie na produkty kredytowe (konsumenckie i firmowe) w ciągu najbliższych sześciu miesięcy może obniżyć się o około 10 proc. - jednak w sektorze MŚP i sektorze korporacyjnym trend jest rosnący. W MŚP zapotrzebowanie na kredyty może wzrosnąć o kilka procent a korporacje deklarują wzrost nawet o kilkanaście procent. To pozytywny trend i EBI będzie z determinacją wspierał oba segmenty" - powiedziała cytowana w komunikacie wiceprezes EBI Teresa Czerwińska.

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) opublikował w poniedziałek jesienną edycję ankiety dotyczącej kredytów bankowych CESEE (Central, Eastern and Southeastern Europe) z 2021 r. Raport analizuje strategie międzynarodowych banków działających w Europie Środkowej, Wschodniej i Południowo-Wschodniej oraz warunki rynkowe oceniane przez działające tam banki. Raport zawiera analizę i porównanie według regionów i krajów.

Ankieta dotycząca kredytów bankowych CESEE jest częścią sprawozdawczości i monitorowania regularnie prowadzonego przez EBI, MFW, EBOR i Bank Światowy w ramach "Inicjatywy Wiedeńskiej", która ma chronić stabilność finansową rozwijających się krajów Europy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych