Za roczne zarobki Polacy kupią 4 mkw. mieszkania

Poprawia się dostępność mieszkań w Polsce. Nasze wynagrodzenia w ostatnich latach bowiem rosną, a ceny mieszkań pozostają dość stabilne. Choć jest lepiej, to zakup mieszkania pozostaje nadal dużym wyzwaniem.

Autor: HouseMarket.pl/Jarosław Sadowski, Expander Advisors 06 marca 2017 12:43

 Z wyliczeń Expandera wynika, że osoba z przeciętnymi dochodami, za roczną pensję może kupić zaledwie 4 mkw. mieszkania w Warszawie. Rata kredytu pochłania od 21 proc. do nawet 38 proc. dochodów pary o przeciętnych (mediana) zarobkach. 

Nikt oczywiście nie jest w stanie wydać całego wynagrodzenia na mieszkanie. Relacja poziomu wynagrodzeń do cen pozwala jednak pokazać, jak w ostatnich latach zmieniała się ich dostępność mieszkań dla przeciętnego Polaka. Dziesięć lat temu za roczną przeciętną (mediana) pensję można było kupić nieco ponad 2 mkw. w Warszawie. Obecnie jest to niemal 4 mkw., czyli nadal niewiele, ale niemal dwa razy więcej niż w 2007 r. Poprawa jest więc wyraźna i nie dotyczy tylko stolicy, ale również innych miast.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

W rzeczywistości niewielu Polaków może pozwolić sobie na zakup mieszkania w całości za własne pieniądze. Kluczowe jest więc to, jak dużą część dochodu muszą przeznaczyć na ratę kredytu hipotecznego.

Zakładamy, że przykładowa para o przeciętnych dochodach chcąca kupić mieszkanie o powierzchni 50 mkw., posiada minimalny (10-proc.) wymagany wkład własny. Udział raty w ich dochodzie wynosi od 21 proc. do 38 proc. Większość banków godzi się udzielić kredytu, jeśli rata nie przekracza 40 proc. dochodów. Nasza para będzie więc mogła kupić wymarzone mieszkanie. Obecne realia pozwalają im zaciągać kredyt nawet, jeśli chcieliby kupić lokal w stolicy, co jeszcze kilka lat temu byłoby niemożliwe. Zdecydowanie łatwiej byłoby im jednak w miastach, w których ceny mieszkań są niższe – tam udział raty w ich dochodzie wyniósłby 21 proc.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych