Złoty się umacnia. Spada rentowność skarbowych papierów wartościowych

Złoty się umacnia, ale wskaźnik PMI dla przemysłu wypadł bardzo blado. Słabe dane makro z polskiej gospodarki w średnim terminie będą wspierać dalsze spadki rentowności.

Autor: PAP / Tamara Marczewska 01 sierpnia 2022 17:35

  • W publikacji polskiego indeksu PMI dla przemysłu wskaźnik wypadł słabo.
  • Spowolnienie, które idzie dla polskiej gospodarki jest poważne.
  • Silne spowolnienie i ekspansywna, krajowa polityka fiskalna powinny negatywnie wpływać na złotego, jednak na razie tak się nie dzieje.

Wskaźnik PMI dla przemysłu w Polsce w lipcu wyniósł 42,1 pkt. wobec 44,4 pkt. w czerwcu i wobec konsensusu przygotowanego przez PAP Biznes na poziomie 43,7 pkt. - podała agencja ratingowa S&P Global.

Lipcowy wskaźnik był na najniższym poziomie od maja 2020.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Zdaniem ekonomisty XTB, takie dane powinny również osłabiać złotego.

- Silne spowolnienie przy mocno ekspansywnej, krajowej polityce fiskalnej nie jest czymś, co inwestorom się podoba. To powinno negatywnie wpływać na złotego, jednak tak się na razie nie dzieje - powiedział ekonomista XTB.

- Złoty się umacnia, gdyż inwestorzy grają mocno pod zmianę polityki Fed. Ma ona polegać na zakończeniu cyklu podwyżek stóp. To powoduje wzrost optymizmu na rynkach globalnych - dodał Kwiecień.

Technologiczny indeks Nasdaq podrożał o ok. 20 proc. w ciągu ok. sześciu tygodni. Jeśli Fed skończyłby cykl podwyżek, byłaby to wiadomość pozytywna dla rynków wyższego ryzyka, czyli np. dla Polski i negatywna dla dolara.

Oba te czynniki wspierają siłę złotego - powiedział ekonomista XTB.

- Jeśli chodzi o dalsze zachowanie złotego, nie jestem bardzo optymistycznie nastawiony. Uważam, że obecny optymizm rynków globalnych jest przejściowy. Ostrożnie podchodzę do tego, że złoty obecnie dobrze sobie radzi - podsumował Przemysław Kwiecień.

O godzinie 15.54 kurs:

EUR/PLN zniżkuje o 0,43 proc. do 4,7178,

USD/PLN idzie w dół o 0,67 proc. do 4,6026.

Na rynkach bazowych dolar osłabia się, a para EUR/USD zwyżkuje o 0,34 proc. do 1,0250.

RYNEK DŁUGU

Rośnie presja na spadek rentowności krajowych obligacji. Na 10-latkach jest już w okolicach 5,4 proc., a jeszcze nie tak dawno rentowności przekraczały wyraźnie poziom 7 proc. - powiedział Przemysław Kwiecień, główny ekonomista domu maklerskiego XTB.

- Mocne spadki rentowności krajowych 10-latek uważam za zasadne.  Jest szansa, iż ruch ten będzie kontynuowany. Jestem pozytywnie nastawiony do krajowego długu od rentowności na ok. 7 proc., a sygnały z gospodarki w ten trend się wpisują. Jeśli na rynku ma być recesja, to zasadniczo długi koniec krzywej mocno zniżkuje - powiedział ekonomista XTB.

Zdaniem Kwietnia, tempo spadku jest duże, więc rynek krótkoterminowo może odreagować. Jednak w średnim terminie scenariusz spadku rentowności wspierają dane makro.

Na rynkach bazowych, dochodowości amerykańskich 10-letnich obligacji skarbowych zniżkują o 2,2 pb. do 2,62 proc., a niemieckich idą w dół o 4,4 pb. do 0,7775 proc.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych