11 zabytkowych kamienic w Bytomiu zostanie zerwitalizowanychPAP - 20 sierpnia 2020 14:02


Uważana za jedną z wizytówek Bytomia i główna arteria Śródmieścia - ul. Dworcowa ma zostać gruntownie zmodernizowana do końca 2022 r. Lokalne władze zamierzają przebudować samą ulicę i zrewitalizować 11 zabytkowych kamienic w tej części miasta.

Licząca ok. 450 metrów ul. Dworcowa jest przez bytomian uznawana za serce Śródmieścia. Po raz ostatni była odnawiana 30 lat temu i - jak przekonuje lokalny samorząd - teraz wymaga pilnego remontu. Zgodnie z projektem, układ ulicy ma zostać podzielony na kilka stref - komercyjną, rekreacyjną i strefę ruchu.

Koncepcję planowanej teraz przebudowy i rewitalizacji kamienic przy Dworcowej zaprezentowali w czwartek przedstawiciele lokalnych władz. Inwestycja zostanie zrealizowana w ramach projektu rewitalizacji Śródmieścia. "Do końca tego roku planujemy złożenie projektu w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego. Jeśli otrzymamy wnioskowane dofinansowanie, przebudowę ul. Dworcowej chcielibyśmy zrealizować do końca 2022 roku" - powiedział prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Nowa Dworcowa ma być przede wszystkim przyjazna dla pieszych. Ulica zyska nową, wygodną dla przechodniów nawierzchnię z ciętego kamienia. Układ drogi zostanie podzielony na strefy: komercyjną - przeznaczoną dla lokalnych przedsiębiorców, rekreacyjną - na której królować będzie zieleń i mała architektura oraz na strefę ruchu.

"Innowacją będzie też poprowadzenie wzdłuż całej ul. Dworcowej specjalnej ścieżki wraz z mapami dotykowymi, dzięki czemu osoby niewidome i niedowidzące będą mogły się bezpiecznie przemieszczać" - powiedział Grzegorz Pronobis, który jest autorem projektu przebudowy.

Ruch samochodów na Dworcowej ma być ograniczony do niezbędnego minimum: pojawi się też monitoring kontrolujący wjazd samochodów, zmieniona zostanie organizacja ruchu. Według planów, ruch samochodów poprowadzony będzie jednokierunkowo od ul. Moniuszki w kierunku pl. Kościuszki i od ul. Moniuszki w kierunku pl. Wolskiego. Dowóz towarów do lokali będzie możliwy tylko w określonych godzinach.

Na nowej Dworcowej pojawi się też więcej zieleni - drzew, kwiatów i pergoli z pnączami. Skwer przy pl. Wolskiego zostanie na nowo zagospodarowany - znikną bariery architektoniczne, nasadzone będą rośliny, dzięki czemu teren ten stanie się zieloną enklawą odpoczynku dla bytomian. Wzdłuż całej ulicy pojawią się też nowe ławki.

"Do Gminnego Programu Rewitalizacji wpisaliśmy także projekty realizowane przez wspólnoty mieszkaniowe, prywatnych właścicieli budynków czy przedsiębiorców. Dzięki temu prywatne, zabytkowe kamienice mają szansę odzyskać blask. Tak będzie m.in. w przypadku ul. Dworcowej, gdzie 11 kamienic wspólnot mieszkaniowych odzyska dawny blask" - zaznaczył wiceprezydent Bytomia Michał Bieda.

W ramach projektu "Rewitalizacja podobszaru 10 w Bytomiu - okolice Dworcowej i Rynku" renowacji doczekają się m.in. elewacje frontowe, dachy i klatki schodowe 11 budynków przy ul. Dworcowej oraz kamienic przy Szymanowskiego 2, Jagiellońskiej 16 i Rycerskiej 1. Zrewitalizowana zostanie ul. Zaułek.

Swój dawny blask odzyska m.in. kamienica według projektu Juliusa Schlesingera o modernistycznej fasadzie z elementami art deco przy ul. Dworcowej 9, neorenesansowa kamienica z 1892 roku przy ul. Dworcowej 2 czy wybudowana według projektu czołowego architekta secesji Wilhelma Hellera kamienica przy ul. Dworcowej 22. Wyremontowany zostanie dach kamienicy przy Dworcowej 24 oraz elewacja eklektycznej kamienicy z 1901 roku według projektu Edmunda Trossina przy ul. Dworcowej 29.

Całkowita wartość projektu pt. "Rewitalizacji podobszaru 10 w Bytomiu - okolice Dworcowej i Rynku" szacowana jest na ponad 20,4 mln zł. Miasto Bytom będzie starało się o dofinansowanie z Obszaru Strategicznej Interwencji w wysokości ponad 15,3 mln zł.

Ulica Dworcowa powstała w już średniowieczu, przecinając ówczesne przedmieście, ale dopiero wraz z budową dworca kolejowego w połowie XIX wieku nabrała znaczenia. Dotychczasowy podmiejski trakt szybko zamienił się w jedną z głównych ulic handlowych miasta.

Pod koniec XIX i na początku XX wieku wyrosły przy niej okazałe kamienice mieszczańskie z lokalami usługowymi oraz reprezentacyjne hotele. W latach 1898-1927 po ul. Dworcowej kursował tramwaj. Najstarszym zabytkiem przy Dworcowej jest kamienica pod nr 16, kształtem nawiązująca do klasycyzmu, ale bogata w zdobnictwo secesyjne. W jej pobliżu znajduje się wiele innych przykładów historyzmu i secesji.(PAP)

autor: Krzysztof Konopka

kon/ pad/