180 mieszkań w Pelplinie w ramach Mieszkania Plus o krok bliżej realizacji

W piątek BGK Nieruchomości podpisze warunkową umowę inwestycyjną w ramach rządowego programu Mieszkanie plus na budowę lokali w Pelplinie - powiedział Jacek Iwaniuk z urzędu miasta i gminy Pelplin. W centrum miasta powstanie 180 mieszkań.

Autor: PAP 20 czerwca 2017 13:51

"Już w tej chwili, przed podpisaniem warunkowej umowy inwestycyjnej, mamy ponad 500 podań - od chętnych do zamieszkania w tych budynkach" - powiedział podinspektor ds. planowania przestrzennego z referatu Gospodarki Przestrzennej i Środowiska UMiG Jacek Iwaniuk.

W Pelplinie (woj. pomorskie) w ramach rządowego programu Mieszkanie plus ma powstać 180 mieszkań, w siedmiu trzykondygnacyjnych blokach. Zostaną one wybudowane w centrum miasta, w rejonie ulic Wybickiego i Szkolnej. Mogą one "powstać nawet w 9 miesięcy, ale to zależne jest m.in. od warunków pogodowych" - przyznał Iwaniuk.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

W projektowanych budynkach, obok mieszkań, ma powstać także przestrzeń biurowa oraz "rezerwowane jest miejsce dla start-upów" - powiedział Iwaniuk. Dodał, że "możliwe jest także powstanie żłobka".

Umowa zostanie podpisana w piątek w Pelplinie. Będzie to pierwsza warunkowa umowa inwestycyjna na Pomorzu, dwie kolejne są w trakcie negocjacji.

BGK Nieruchomości zarządza funduszem odpowiedzialnym za część komercyjną programu Mieszkanie plus, będącego częścią Narodowego Programu Mieszkaniowego, który rząd przyjął we wrześniu 2016 r. Zakłada on m.in. powstanie tanich mieszkań na wynajem z możliwością dojścia do własności.

W programie będą preferowane rodziny wielodzietne i te o niskich dochodach, ale prawo ubiegania się o najem mają mieć wszyscy obywatele. Inwestycje w ramach Mieszkania plus powstaną na gruntach pozyskanych z jednostek samorządu terytorialnego, Skarbu Państwa i spółek z jego udziałem oraz od inwestorów prywatnych.

Planowany średni czynsz w mieszkaniu na wynajem, bez uwzględnienia kosztów eksploatacji oraz mediów, ma wynieść od 10 do 20 zł za mkw. W opcji najmu z docelowym wykupem mieszkania może to być ok. 12-24 zł za m. kw. Lokator nie będzie zmuszony już na początku decydować, czy chce wykupić mieszkanie. BGKN zakłada model elastyczny, można będzie o wykupie zdecydować w późniejszym terminie.

BGKN podpisał już 71 listów intencyjnych z Jednostkami Samorządu Terytorialnego (JST) oraz dziesięć warunkowych umów inwestycyjnych. Na obecnym etapie BGKN realizuje takie inwestycje, które pozwolą na oddanie min. 80-100 mieszkań (koszt takiej inwestycji jest wyższy niż 5 mln zł). Trwają też prace nad ofertą dla małych miejscowości, które zainteresowane są ok. 20-50 mieszkaniami.

W tej chwili BGKN ma do dyspozycji 5 mld złotych na program Mieszkanie plus, ale - według deklaracji - to dopiero początek i potencjał inwestycyjny funduszu może wynieść docelowo nawet kilkadziesiąt miliardów złotych. Na koniec 2017 roku fundusz chce mieć 10 tys. mieszkań w budowie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych