Activ Investment kończy przebudowę ulicy przy katowickim osiedlu Nova Mikołowska

Dobiega końca budowa nowej ulicy wzdłuż powstającego osiedla Nova Mikołowska w Katowicach. Inwestor – Acitv Investment –przeprojektował jej przebieg, żeby zapewnić optymalne warunki bytowe rosnącemu w bezpośrednim sąsiedztwie drzewu.

Autor: Housemarket.pl 03 stycznia 2022 11:46

Nowopowstała ulica biegnie wzdłuż inwestycji od strony ulicy Mikołowskiej i łączy ulicę Strzelecką od strony południowej z ulicą Raciborską od północy. Skrzyżowanie nowej drogi z ul. Raciborską jest przewidziane w pobliżu rosnącego tam kasztanowca, który nie jest w najlepszej kondycji.

Ekspertyza stanu zdrowia drzewa, wykonana na zlecenie inwestora przez dra Wojciecha Bobka, specjalistę dendrologa i członka Polskiej Rady Arborystyki Grupy Ekspertów ds. Pomiarów Statyki Drzew SIM Group Stowarzyszenia Polskich Architektów Krajobrazu wykazała, że: „system korzeniowy kasztanowca nie zapewnia wymaganej stabilności w gruncie w żadnym kierunku. Drzewo stanowi wysokie ryzyko dla przebywających w jego bezpośrednim otoczeniu”. 

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Pierwotny projekt nowej ulicy, opracowany przez poprzedniego inwestora w oparciu o miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, zakładał wycięcie drzewa. Activ Investment poprowadził drogę w taki sposób, żeby jak najlepiej chronić drzewo, zapewniając mu maksymalną tzw. powierzchnię witalną. Przebieg jezdni został przesunięty względem pierwotnego projektu o pięć metrów, ruch pieszy zaplanowano po obu stronach. Nowy projekt jest zmianą, która w znacznym stopniu wykracza poza modyfikacje niezbędne dla „ominięcia” kasztanowca. Powierzchnia „donicy ziemnej” – czyli gruntu, z którego drzewo czerpie wodę i życiodajne substancje - wynosi teraz 61 m kw.

 Poza zmianą przebiegu nowej ulicy, planowany jest także montaż systemu wspierającego dla kasztanowca, nad koncepcją którego pracuje dr inż. Wojciech Bobek. Dzięki temu drzewo zyska stabilność i będzie bardziej odporne na złamanie lub przewrócenie przez np. silny wiatr.

– Rozwój miasta czasem koliduje z istniejącą zielenią. Nasze trune doświadczenie z Katowic sprzed roku pokazuje, że mimo starań inwestorów i budowlańców nie zawsze udaje się ochronić każdą roślinę – mówi Monika Kudełko z Activ Investment. – W przypadku tego kasztanowca, rosnącego przy naszej inwestycji, postanowiliśmy zrobić wszystko, na co pozwala nam lokalne prawo i dostępne środki, żeby pozostał na swoim miejscu. Ze względu na fakt, iż drzewo należy do miasta, zastosowanie projektowanego systemu wspierającego wymaga zgody samorządu. Wystąpimy o nią we właściwym czasie – dodaje.

 W sąsiedztwie powstającego osiedla Nova Mikołowska, Activ Investment zasadzi 42 duże drzewa i około 5500 krzewów, w większości na zaplanowanych nowych, ogólnodostępnych skwerach.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych