Apartamenty Klimaty. Ekologiczne kondominium w Krakowie

Kilka razy mniejsze koszty ogrzewania, czyste powietrze we wnętrzach bez specjalnych oczyszczaczy i niemal zerowy wpływ na środowisko naturalne - takie będą energooszczędne i ekologiczne Apartamenty Klimaty w Krakowie.

Autor: HouseMarket.pl 28 kwietnia 2017 08:58

Spółka Apartamenty Klimaty realizuje przy ul. Ks. Wojciecha Karabuły w Krakowie innowacyjne kondominium Apartamenty Klimaty. Obiekt składa się z trzech trzykondygnacyjnych budynków mieszkalnych. Apartamenty kosztują 9500 zł brutto/mkw. Miejsca w garażu podziemnym wliczone w cenę.

 Wyjątkowa pompa ciepła

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Największym atutem inwestycji jest ekologia i wysoka energooszczędność. Trzy kameralne budynki spełniają standard energooszczędności NF-40, ich roczne zapotrzebowanie na nieodnawialną energię wynosi tylko 27,5 kWh/mkw. Całkowity koszt ogrzewania jednego apartamentu szacuje się na poziomie 450 zł rocznie. To ewenement możliwy dzięki zastosowaniu innowacyjnej technologii wykorzystania odnawialnych źródeł energii – pomp ciepła.

 

- Jako jedyne w Krakowie i jedno z pierwszych w Polsce osiedle wykorzystuje pompy ciepła do wyłącznego ogrzewania i chłodzenia wszystkich pomieszczeń oraz podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Pozwala to w radykalny sposób zmniejszyć koszty eksploatacji i przyczynia się do istotnej nie tylko w Krakowie kwestii ochrony środowiska – wyjaśnia jeden z inwestorów Marcin Osikowski.

Ochrona przed smogiem

W budynkach zastosowano system wentylacji mechanicznej powietrza z odzyskiem ciepła – czyli tzw. system rekuperacji. Wspiera on energooszczędność, a jednocześnie chroni mieszkańców przed skutkami miejskiego smogu. Zamiast klasycznych grzejników wykorzystuje się tutaj bardziej energooszczędne i zdrowsze sufitowe maty kapilarne, tworzące system promiennikowego ogrzewania i chłodzenia pomieszczeń.

Przestrzeń jest całkowicie oddzielona od ruchu drogowego, wszystkie samochody parkowane będą wyłącznie w dużym podziemnym garażu, w którym przewidziano stanowisko do ładowania baterii samochodów elektrycznych i hybrydowych. Głównym atutem inwestycji jest wszechobecna zieleń. W celu nawadniania roślin zbudowany został system zbierania wody opadowej, przewidziano też pokrycie części tarasów matami zasobnikowymi zatrzymującymi wodę deszczową.

Ekskluzywna ekologia

Osiedle Klimaty zostało zaprojektowane tak, by dać mieszkańcom poczucie komfortu i codziennego obcowania z przyrodą. Ułatwiają to wielkie okna z widokiem na drzewa, dachowe tarasy, odizolowanie od jakiegokolwiek ruchu drogowego oraz zastosowanie przede wszystkim naturalnych materiałów wykończeniowych, jak: szkło, sezonowane drewno, ceramika, czy granitowe płyty – mówi autor projektu, architekt Zbigniew Śnieżek ze studia Id-Biuro Projektów.

Jako jedna z pierwszych tego typu inwestycji w Polsce, osiedle Klimaty wytyczają nowe trendy w przyjaznym dla środowiska budownictwie wielorodzinnym. Szkopuł w tym, że obok ekologii i energooszczędności, wykorzystane na osiedlu rozwiązania cechuje też ekskluzywność. Niestety, zastosowane technologie, jak choćby pompy ciepła, nie są powszechne w budownictwie wielorodzinnym.

Według twórców osiedla, tylko ułamek osób rozważających dziś kupno mieszkania dostrzega zalety trzymetrowej przestrzeni od podłogi do sufitu, wielkich okien, ścian wykonanych z bloczków ceramicznych, wysokiej dźwiękoszczelności, czy systemu oczyszczającego powietrze we wnętrzach.

Kupującym często brakuje świadomości. Rynek zaś rządzony jest przez deweloperów, którzy dbając jedynie o swój zysk, powszechnie wykorzystują do budowy najtańsze materiały, tymczasowe rozwiązania i szczelnie zabudowują każdy skrawek zieleni. Apartamenty Klimaty w Krakowie są dowodem na to, że może być inaczej.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych