Budowa na miarę XXI wieku? „Nie” dla marnotrawstwa

Powstaje pionierska inwestycja mieszkaniowa pod względem ilości eko rozwiązań - Jaśminowy Mokotów. To pierwsza w Warszawie budowa zasilana energią wiatrową. Pracują tu nie tylko inżynierowie i budowniczy, ale również ekolodzy, ornitolodzy i dendrolodzy. Wspólnie tworzą rozwiązania, dzięki którym lokalny ekosystem przetrwa w nowych warunkach, a nawet rozkwitnie.

Autor: housemarket.pl 26 września 2017 09:56

Jakość powietrza w Polsce jest niepokojąca. Według raportu WHO aż 33 z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Unii Europejskiej znajduje się w Polsce. Budownictwo to jedna z prężniej rozwijających się gałęzi biznesu w kraju i odpowiada za znaczną część emisji dwutlenku węgla do środowiska. – Budując osiedla, staramy się w jak największym stopniu minimalizować negatywny wpływ powstających inwestycji na otoczenie. Korzystamy z nietoksycznych materiałów o ograniczonej zawartości lotnych związków organicznych oraz systemów energooszczędnych. Na Jaśminowym Mokotowie idziemy o krok dalej - zasilamy inwestycję zdrową zieloną energią, niepowodującą emisji szkodliwych gazów ani ciepła – mówi Łukasz Witek, menedżer projektu w Skanska Residential Development Poland.

Na początku tego roku Skanska rozpoczęła współpracę z innogy Polska, dzięki której osiedle na etapie budowy jest zasilane energią wiatrową. Od początku tego roku zużyto jej ok. 200 MWh, zapobiegając tym samym emisji ok. 160 ton dwutlenku węgla do atmosfery. Dodatkowo na budowie wdrożono technologie, mające na celu obniżenie zużycia energii, m.in. oświetlenie placu i zaplecza budowy z wykorzystaniem technologii LED oraz centralne sterowanie zasilaniem zaplecza budowy, pozwalające w sposób programowany wyłączać ogrzewanie i oświetlenie tam, gdzie nie przebywają aktualnie ludzie.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

280 ton odpadów do ponownego wykorzystania

Tkanka miejska współczesnych miast rozrasta się i rozwija bardzo dynamicznie. Reas informuje, że w pierwszym półroczu 2017 roku wprowadzono do sprzedaży 33,4 tys. mieszkań i rekordową liczbę 441 nowych etapów inwestycji. Analizę przeprowadzono w sześciu największych polskich miastach. Można rzec, że ostatnimi czasy metropolie są nieustająco w budowie, a w dużej mierze kształtują je nowe inwestycje. Każda z budów generuje duże ilości odpadów, w tym także niebezpiecznych. Zrównoważona gospodarka odpadami jest w tym wypadku kluczowa. – Jest również droższa i wymaga nauki nowych zasad kultury pracy. W Skanska spełniamy restrykcyjne wymogi w tym zakresie, uzyskując jednocześnie dodatkowe kredyty w certyfikacie środowiskowym BREEAM. Od początku trwania budowy wygenerowaliśmy ponad 280 ton odpadów. Ponad 99 % z nich zostało przetworzonych do wtórnego wykorzystania – opowiada.

Odpady są dzielone na wiele kategorii, takich jak metale, drewno, gruz, odpady niebezpieczne oraz plastiki i folie. Na budowie pojawił się również niestandardowy element wyposażenia - specjalna eko apteczka, zawierającą środki do neutralizacji substancji chemicznych.

Paszczak na budowie

Na Jaśminowym Mokotowie pracują specjaliści z branży budowlanej, ale również … ekolodzy, ornitolodzy i dendrolodzy. Przyrodnicy opracowują informacje na temat lokalnego ekosystemu, które następnie przekazują projektantom zieleni. Ci tworzą aranżacje odpowiednich rodzajów roślin, drzew, skupisk krzewów i traw, będących w przyszłości naturalnymi terenami żerowania i lęgu lokalnych gatunków zwierząt lub ptaków. – Na terenie osiedla umieścimy również budki lęgowe i specjalne skrzynki dla owadów – dodaje Łukasz Witek. Opracowane rozwiązania będą wspomagać lokalny ekosystem na etapie użytkowania osiedla.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych