Budownictwo mieszkaniowe na plusie

Najnowsze dane GUS wskazują, że 2016 był dobrym rokiem dla budownictwa mieszkaniowego – w ciągu 12 miesięcy oddano do użytkowania o 10,2 proc. więcej mieszkań niż w 2015 roku.

Autor: HouseMarket.pl 20 stycznia 2017 13:45

Dobra passa wpłynęła również na rynek chemii budowlanej, który zanotował 10-procentowy wzrost. Według najnowszego raportu GUS „Budownictwo mieszkaniowe w okresie I-XII 2016” od stycznia do grudnia oddano do użytku 162727 mieszkań – był to wzrost o 10,2 proc. w porównaniu do 2015 roku. O 12,0 proc. wzrosła również liczba pozwoleń na budowę (211565 pozwoleń i zgłoszeń projektów budowlanych w 2016 roku), a także liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto – 173932, notując tym samym wzrost o 3,3 proc.

− Rosnąca liczba inwestycji mieszkaniowych ma silny wpływ na rozwój pozostałych gałęzi budownictwa W przypadku sektora materiałów wykończeniowych wpływ ten jest przesunięty w czasie w porównaniu do bazowych materiałów budowlanych. Produkty takie jak farby czy kleje są stosowane w wykańczaniu wnętrz i budynków. Stąd dla producentów chemii budowlanej najszybciej dostrzegalne będą zmiany związane z liczbą mieszkań oddanych do użytkowania – mówi Bartłomiej Cholewa z firmy Lakma SAT, producenta chemii budowlanej.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Według raportu agencji badawczej IBP Research rynek produktów chemii budowlanej (w tym m.in. klejów do płytek ceramicznych, systemów dociepleń farb fasadowych) w minionym roku osiągnął łączną sprzedaż rzędu 3,8 mld zł netto, co oznacza wzrost o 10 proc. w porównaniu do roku 2015.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych