Cena mieszkań nad morzem wzrosła o 12 proc.

Coraz więcej Polaków decyduje się na zakup kolejnego mieszkania poza miejscem zamieszkania tzw. domu wakacyjnego. Jak wynika z danych Rednet Consulting przynajmniej 30 proc. nabywców wspomina o kupnie apartamentu wakacyjnego na własne potrzeby oraz pod kątem inwestycyjnym. To doprowadziło do wzrostu cen.

Autor: Housemarket.pl 27 września 2021 11:14

Rok 2020 okazał się pod tym względem rekordowy. Począwszy od maja nieruchomości wakacyjne notują znaczące wzrosty sprzedaży. Zakupy tego mieszkań niejednokrotnie odbywają się na odległość, bez fizycznej wizyty na terenie nieruchomości. Osoby świadome rynku widzą, że jest to najlepszy okres na tego rodzaju zakupy i nie zwlekają z decyzjami. Dlaczego tak się dzieje?

Lokata kapitału

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jak pokazują doświadczenia ekspertów redNet 24 znaczna większość tego typu nieruchomości kupowana jest za gotówkę. Przypadki kredytowania są w takich wypadkach sporadyczne. Potwierdza to, że nieruchomości tego typu są traktowane jako lokata kapitału. Kupującym, którzy dysponują gotówką opłaca się ulokować oszczędności w tzw. mieszkanie wakacyjne, nawet bez konieczności wynajmowania go turystom.

Wysoka inflacja oraz plany wprowadzenia „ujemnego oprocentowania” przez banki, a także niemal zerowe stopy zwrotu z lokat sprawiły, że coraz więcej osób wybiera nieruchomości jako bezpieczną alternatywę dla zabezpieczenia majątku. Ze względu na te stopy zwrotu. Polacy wciąż uważają nieruchomości za najbezpieczniejszą inwestycję w czasach kryzysu ze względu na długoterminowy charakter i stosunkowo niski poziom ryzyka, co potwierdzają eksperci:

– Mimo obaw wywołanych pandemią, wzrost cen nieruchomości nie zwolnił. Natomiast ceny nieruchomości w wakacyjnych kurortach urosły jeszcze bardziej. Według danych z portalu tabelaofert.pl od marca 2020 roku do lipca 2021 r. średnia cena mieszkań w nadmorskich, wakacyjnych miejscowościach wzrosła o ponad 12 proc. Mimo rosnących cen apartamenty wakacyjne cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem klientów – mówi Katarzyna Tworska, dyrektor zarządzająca redNet 24, firmy specjalizującej się w sprzedaży mieszkań deweloperskich.

Wszystko to sprawia, że nawet bez kolejnego zamykania usług turystycznych rynek nieruchomości wakacyjnych w kolejnych miesiącach będzie odnotowywać kolejne wzrosty, a zapotrzebowanie na tego typu produkt szybko nie minie i po wyprzedaniu trwających inwestycji w trakcie obecnego boomu, przyszłe oferty z drugiej ręki mogą być już znacznie droższe.

Wypadowy azyl

Lockdown, który ograniczył dostęp do usług turystycznych i noclegowych, zrodził w wielu osobach chęć posiadania własnego azylu w niepewnych czasach. Z kolei w wyniku popularnego Home Office’u Polacy stają się coraz mniej przywiązani do swojego miejsca pracy. W takiej sytuacji, miejsce z dala od zgiełku, do którego możemy się udać w każdej chwili, znacząco poprawia komfort życia. Takie nieruchomości powstają zwykle w atrakcyjnych, turystycznych lokalizacjach, wyróżniających się bliskością przyrody czy zachwycającymi widokami. Najpopularniejsze lokalizacje na tzw. drugi dom to zdecydowanie miasta na wybrzeżu Polski.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych