Co po Tesco na Opieńskiego w Poznaniu? Echo konsultuje projekt z mieszkańcami osiedla

Co można poprawić w obrębie osiedla? Jakich lokali i usług brakuje w okolicy? Na te pytania odpowiadają mieszkańcy Poznania w trakcie konsultacji społecznych koncepcji zagospodarowania terenu po Tesco na Piątkowie. Wyniki rozmów i ankiet będą wytycznymi dla zespołu dewelopera podczas prac nad ostatecznym projektem.

Autor: housemarket.pl 13 września 2021 14:43

Echo Investment, które jest właścicielem działki przy ul. Opieńskiego na poznańskim Piątkowie, przedstawiło propozycję zastąpienia starego blaszaka hipermarketu nowoczesnym, zielonym i otwartym osiedlem i z pomocą lokalnych ekspertów rozpoczęło proces konsultacji. Spółka kupiła ponad czterohektarowy teren należący do Tesco w 2020 r. i zakłada przekształcenie w zielony i otwarty fragment miasta z mieszkaniami, sklepami i usługami w parterach, miejskimi placami, parkiem o długości 300 m i szerokości od 20 do 40 m, a także z wygodnym supermarketem, co było postulatem sąsiadów.

Deweloper z własnej inicjatywy, w porozumieniu z Urzędem Miasta rozpoczął proces konsultacji, mimo że nie jest do tego zobowiązany. Trwający już proces jest zgodny z wyznawaną przez Echo Investment ideą współtworzenia dobrych miast.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Konsultacje przeprowadzane przez Hannę Rzepecką i Artura Brzyskiego, niezależnych ekspertów z Poznania, podzielone zostały na 5 etapów. Najpierw zaprezentowana została pierwsza koncepcja osiedla i parku oraz rozpoczęte zostało zbieranie informacji zwrotnej wśród mieszkańców pobliskich osiedli oraz reprezentantów lokalnej społeczności. Następnym krokiem jest analiza zebranego materiału i udostępnienie jej wyników na dedykowanej stronie copotesco.pl. Potem przeprowadzone będą warsztaty eksperckie z wybranymi mieszkańcami, działaczami, przedsiębiorcami i środowiskiem eksperckim, na których omówione zostaną wyniki badań i konsultowane będą sposoby, jak ulepszyć koncepcję. Na podstawie zebranych rekomendacji architekci przygotują koncept i wizualizacje do dalszych konsultacji. Po zaprezentowaniu wprowadzonych zmian, eksperci zbiorą uwagi na temat nowej wersji koncepcji w celu naniesienia kolejnych korekt.

Głównym celem konsultantów jest poznanie potrzeb i oczekiwań wobec przestrzeni, funkcji i rozwiązań współdzielonych przez lokalną społeczność, aby dać wkład dla projektantów Echo Investment do lepszego dostosowania projektu.

- Żeby zagwarantować sobie dotarcie do jak największej grupy, sięgnęliśmy po zróżnicowane narzędzia konsultacji społecznych. Zbieramy opinię lokalnej społeczności poprzez wywiady indywidualne, ankiety online i papierowe, które dostarczamy m.in. za pomocą skrzynek pocztowych. Zorganizowaliśmy też spotkanie na żywo podczas dyżuru konsultacyjnego 4 września, gdzie na bieżąco odpowiadaliśmy na pytania mieszkańców. Od tego czasu wpłynęło do nas ponad 250 ankiet. Aktywnie zapraszamy do rozmowy najważniejszych interesariuszy projektu. To tylko potwierdza, że proces ten jest potrzebny, mieszkańcy chcą się zaangażować i wspólnie będziemy mogli wypracować projekt wpisujący się w potrzeby Piątkowa – mówi Hanna Rzepecka, badaczka miejska zaangażowana w konsultacje.

Ambicją dewelopera jest stworzenie na działce przy ul. Opieńskiego projektu modelowego osiedla – z przemyślaną architekturą, zielenią, dostępem do atrakcyjnych usług w parterach budynku, gdzie mieszkańcy mogą załatwić wszystkie podstawowe potrzeby w ramach krótkiego spaceru. Przedstawiona obecnie propozycja to otwarta i wielofunkcyjna przestrzeń – wygodne osiedle mieszkaniowe z obiektami usługowymi i terenem zielonym, dostępnym także dla okolicznych mieszkańców. Projektując osiedle na Piątkowie Echo Investment położyło duży nacisk na stworzenie tu przestrzeni społecznej. Mieszkańcom i gościom tej inwestycji deweloper chce zapewnić dostęp do udogodnień, które nie tylko podnoszą komfort życia, ale także sprzyjają propagowaniu zachowań proekologicznych, jak m.in. łatwy dostęp do transportu miejskiego, rozległe tereny zielone czy ogródki sąsiedzkie.

Do 12 września zbierano opinie m.in. na dedykowanej stronie copotesco.pl, gdzie niedługo opublikowany zostanie także raport z całego procesu konsultacji społecznych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych