Deweloperzy oszczędzają energięMarta Rogacewicz - 27 czerwca 2021 19:17


Ekologiczne rozwiązania, które służą i środowisku i ludziom mają największą szansę na zyskanie na popularności. Do takich rozwiązań należą wszystkie metody oszczędzania energii. W czasach rosnących cen prądu oraz rosnącego zużycia energii związanego z dużą ilością używanego w domach sprzętu takie sposoby są na cenę złota. Co deweloperzy mogą oferować w tym zakresie?

LEDowe oświetlenie

Zmiana tradycyjnych żarówek na te LEDowe to zarówno jedna z najprostszych, jak i bardzo skutecznych zmian, które deweloperzy wprowadzają do swoich osiedli.

- Oświetlenie LED w częściach wspólnych budynków zmniejsza zużycie energii elektrycznej – mówi Joanna Chojecka, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu na Warszawę i Wrocław w Robyg SA.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Fotowoltaika. Jakie daje korzyści na osiedlach mieszkaniowych?

Coraz więcej deweloperów wprowadza na osiedlach rozwiązania w zakresu odnawialnych źródeł energii, przede wszystkim paneli fotowoltaicznych montowanych na dachach.

- Zastosowanie fotowoltaiki zależy od konkretnego projektu. Na przykład w Atelier Praga 2 zdecydowaliśmy się na zamontowanie paneli fotowoltaicznych z uwagi na duży dach i dobrą ekspozycję na południe – mówi Paweł Kozakiewicz, project manager Bouygues Immobilier.

Jakie oszczędności zapewnia fotowoltaika?

- Ciężko odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ budynek, na którym to zainstalowaliśmy, jeszcze nie przeszedł pełnego roku funkcjonowania. Dopiero wtedy będzie można stwierdzić czy energia wytworzona latem pozwoli zaspokoić całoroczne zapotrzebowanie budynków na energię. Spodziewamy się zredukowania kosztów zużycia energii o min. kilkadziesiąt procent, chociaż liczymy, że zaspokoić całość potrzeb energetycznych – mówi Kozakiewicz.

Również inni deweloperzy oceniają, że energia pozyskana ze słońca pozwala na obniżenie cen za prąd w częściach wspólnych o niemal połowę. 

- Pierwszym ogniwem pakietu Aria Eco Smart jest montaż paneli fotowoltaicznych na dachach realizowanych budynków. Zielony prąd pozwala obniżyć koszty zużycia energii elektrycznej części wspólnych o kilkadziesiąt procent. Drugim elementem pakietu jest system inteligentnego domu, w ramach którego mieszkańcy z dowolnego miejsca na ziemi, ze swojego smartfona lub komputera mogą sterować oświetleniem, regulować temperaturę, zarządzać instalacją alarmową oraz innymi funkcjami wpływającymi na komfort użytkowania mieszkania - opowiada Agata Zambrzycka, dyrektor ds. Sprzedaży i Marketingu w Aria Development.

Fotowoltaika daje możliwość nie tylko oszczędzić na rachunkach, ale nawet również zarobić.

- Rozpoczęliśmy produkcję domów energooszczędnych w technologii prefabrykacji drewnianej w oparciu o własną fabrykę ekologicznych prefabrykatów w Tłuszczu. Są praktycznie pasywne energetycznie. Do ogrzania domu i potrzebnej wody oraz do wentylacji potrzeba zaledwie 22 kWh/m kw./rok. Po zastosowaniu paneli fotowoltaicznych można sprzedawać nadwyżki prądu. Domy kosztują tyle co tradycyjne - opowiada Małgorzata Ostrowska, dyrektor Pionu Marketingu i Sprzedaży w J.W. Construction Holding S.A.

Czym są białe dachy i co dają ? 

Pomalowanie dachów na biało specjalną farbą odbijającą światło lub wykorzystanie w tym celu specjalnej białej membrany powstrzymuje nadmierne nagrzewanie się budynków i pozwala oszczędzić energię przeznaczaną na ochładzanie mieszkań klimatyzacją.

- W Polsce jeszcze nie mamy danych odnośnie oszczędności energii, ale z badań przeprowadzanych we Francji wynika, że będzie to ok. 5-10 proc. Nie chodzi tylko o oszczędzenie energii, ale także zapewnienie komfortu termicznego tym, którzy nie posiadają klimatyzacji, zwłaszcza mieszkańcom ostatnich pięter – mówi Paweł Kozakiewicz.

Klimatyzacja to popularne rozwiązanie zwłaszcza na południu Europy. W Polsce rzadko jest ona jednak na standardowym wyposażeniu mieszkania. Czy warto zatem inwestować w rozwiązania, które pomagają oszczędzić energię właśnie na tym?

- Na razie klimatyzacja nie jest zbyt popularna, ale lata są coraz gorętsze z uwagi na zmiany klimatyczne, a my jako deweloper musimy myśleć długofalowo. Coraz więcej naszych klientów pyta o klimatyzację lub planuje ją założyć – wyjaśnia Kozakiewicz.

Stanowiska dla samochodów elektrycznych

Coraz więcej deweloperów myśli również przyszłościowo . Chociaż samochody elektryczne stanowią na razie niewielki procent wszystkich czterech kółek, to jednak liczba ich użytkowników wzrasta z każdym rokiem. Na osiedlach pojawiają się coraz częściej ładowarki do samochód napędzanych energią.

- W realizowanych obecnie inwestycjach Prestovia House w Warszawie i Ceglana Park w Katowicach powstaną stacje ładowania dla samochodów elektrycznych – opowiada Andrzej Oślizło, prezes Develii.

Jednak podobne rozwiązania można znaleźć również w inwestycjach Atal, Aurec Home, Jakon czy Matexi.