Do 200 proc. wartości nieruchomości. Takie będą odszkodowania za ziemię oddaną pod inwestycje publiczne

140 proc. wartości nieruchomości i więcej - aż tyle mogą dostać właściciele ziem wywłaszczanych pod inwestycje celu publicznego. Pełnomocnik rządu ds. CPK zapowiedział, że zgodnie z projektem odszkodowanie ma zapewniać odtworzenie sytuacji mieszkaniowej niezależnie od ilości domowników. Pokryje też szkody przedsiębiorcom.

Autor: PAP / Tamara Marczewska 04 sierpnia 2022 15:44

  • Rząd chce zmienić sposób określenia wysokości odszkodowania za wywłaszczenia nieruchomości pod inwestycje publiczne.
  • Jeśli parlament przyjmie przepisy zawarte w dwóch procedowanych ustawach, to właściciele wywłaszczanych ziem dostaną od 120 do 140 proc. wartości nieruchomości.
  • Odszkodowanie ma zostać powiązane z wartością rynkową nieruchomości.
  • Do tej wartości zawsze dodawany będzie bonus pieniężny, jako zryczałtowany ekwiwalent przeprowadzki.
  • W procedowanym projekcie ustawy dodatkowo wprowadzono dwa rozwiązania w postaci zabezpieczeń dla osób wywłaszczanych.

Rząd chce zmienić sposób określenia wysokości odszkodowania za wywłaszczenia nieruchomości pod inwestycje celu publicznego. Bywa, że takiej formy prawnej wymagają nowo powstające drogi, linie kolejowe czy zbiorniki przeciwpowodziowe. Wiceminister funduszy i polityki regionalnej, pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała poinformował, że stosowne dokumenty trafiły już pod obrady Senatu.

- Odszkodowanie zostanie powiązane z wartością rynkową nieruchomości - tłumaczy Horała.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Do takiej wartości zawsze ma być dodawany bonus pieniężny jako zryczałtowany ekwiwalent kosztów przeprowadzki czy czynności prawnych, dotychczas nierefundowanych.

Chodzi o bonus, który wyniesie bazowo 20 proc. wartości nieruchomości. Bonus w wysokości 40 proc. dotyczyć będzie wartości obiektów budowlanych oraz wartości lokalu.

Początkowo bonus miał wynieść odpowiednio: 10 proc. i 20 proc., ale wartości te zostały podniesione zgodnie z propozycjami i oczekiwaniami mieszkańców.

- Proponujemy 120 proc. wyceny dla nieruchomości niezabudowanych i 140 proc. dla nieruchomości zabudowanych. To jest lepiej niż gołe 100 proc., które obowiązywały za poprzednich rządów - wskazał pełnomocnik rządu ds. CPK.

Jak dodał, taki zapis - dla dobrowolnych nabyć - znalazł się w formie poprawki w Ustawie o usprawnieniu procesu inwestycyjnego Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Ustawę mają głosować senackie komisje: gospodarki narodowej i innowacyjności oraz infrastruktury wnoszą o odrzucenie ustawy.

- Taką samą poprawkę w przypadku wywłaszczenia zaproponujemy do rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz niektórych innych ustaw, które będą w czwartek przedmiotem wysłuchania publicznego na wniosek strony społecznej, a po wysłuchaniu wrócą do prac w komisji - przekazał Horała.

Wyższe bonusy w nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami będą dotyczyły etapu ewentualnych przymusowych wywłaszczeń, który zacznie się po uzyskaniu przez spółkę CPK decyzji lokalizacyjnej.

 - Obie ustawy są ze sobą kompatybilne. Ustawa o usprawnieniu, którą w czwartek zajmie się Senat, kompleksowo dotyczy obszaru Programu Dobrowolnych Nabyć (PDN), czyli trwającego wykupu nieruchomości pod CPK - wskazał.

Jak dodał, w procedowanym projekcie ustawy dodatkowo wprowadzono dwa rozwiązania w postaci zabezpieczeń dla osób wywłaszczanych.

- Przysługiwać im będzie roszczenie do sądu cywilnego o szkodę rzeczywistą w zakresie szerszym niż objęty odszkodowaniem - mówił Horała.

Z roszczenia będzie mógł skorzystać np. przedsiębiorca, dla którego wywłaszczenie spowodowało wyjątkowo wysokie szkody, nierekompensowane odszkodowaniem.

Jeżeli wysokość odszkodowania za nieruchomość zamieszkałą będzie niższa niż ustalone ustawowo wskaźniki, przysługiwać będzie zwiększenie odszkodowania do poziomu pozwalającego na odtworzenie sytuacji mieszkaniowej.

- Czasem czasem może to być nawet 100 proc. zwiększenia wysokości odszkodowania - zależnie od liczby osób zamieszkujących nieruchomość - wyjaśniał pełnomocnik.

 

CPK:

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy.

W odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3 tys. ha zostanie wybudowany Port Lotniczy Solidarność, który w pierwszym etapie będzie w stanie obsługiwać 40 mln pasażerów rocznie.

W skład CPK wejdą też inwestycje kolejowe, które zakładają wybudowanie prawie 2000 km nowych linii kolejowych dużych prędkości prowadzących z 10 kierunków do CPK i Warszawy.

Inwestycje kolejowe CPK umożliwią dojazd do CPK z większości miast w Polsce w czasie do 2,5 godz.

CPK ma być wybudowany do 2027 r. wraz z realizacją niezbędnych połączeń z komponentami sieci kolejowej i drogowej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych