Dom Eko współgra z naturą

Eco house to dom zlokalizowany w malowniczym krajobrazie objętym specjalną ochroną Natura 2000. Działka sąsiaduje z lasem bukowo-dębowym, stadniną koni oraz rozległymi łąkami i terenami rolnymi.

Autor: HouseMarket.pl 08 września 2016 00:00

Zaprojektowany przez BXBstudio Bogusław Barnaś dom o powierzchni 215 mkw. posiada przestronną – pięciometrową strefę dzienną, której główną ozdobą jest ściana i schody wspornikowe wykonane z betonu architektonicznego. Budynek zaprojektowany został w taki sposób, aby pozyskiwać energię i jednocześnie tracić jej jak najmniej.

Przemyślana forma architektoniczna

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

W pierwszym roku użytkowania jej zużycie wyniosło 22kWh/(m2/rok). Jest on obiektem energooszczędnym nie tylko technologicznie – ze względu na zastosowane instalacje techniczne, ale również dzięki przemyślanej formie architektonicznej, która współgra z naturą.

Symulacje kąta padania promieni słonecznych pozwoliły rozmieścić pomieszczenia, przegrody szklane i podcienie w taki sposób, aby w okresach zimowych dawały ciepło, a w lecie nie przegrzewały wnętrza. Elewacja północna nie tylko jest pozbawiona okien, ale również osłonięta pomieszczeniami – izolatorami, takimi jak garaż, pomieszczenie gospodarcze czy garderoba.

Budynek został wybudowany w systemie Izodom. Jest to system oparty na pustakach styropianowych o wysokich parametrach termoizolacyjnych. Również płyta fundamentowa została wykonana w tym systemie, który minimalizuje straty ciepła.

Dom wyposażono w instalację gromadzenia wody deszczowej wykorzystywanej do nawadniania przydomowego ogrodu oraz do celów sanitarnych, o pojemności 2 tys. m sześc. Woda jest pozyskiwana z dachu oraz z oplatającego dom drenażu. Kiedy jej zabraknie, automat uruchamia pompę i uzupełnia braki ze studni. Gdyby i ona okazała się pusta, pozostaje wodociąg.

Ogrzewanie zaprojektowano elektryczne podłogowe (kablami grzejnymi o mocy 6kW), natomiast zaprojektowany kominek jest rezerwowym źródłem ogrzewania. Koszt ogrzewania domu nie jest duży, w pierwszym sezonie grzewczym wyniósł 1300 zł.

Budynek jest szczelny

Inwestor na własną rękę zainstalował na elewacji czarny kolektor powietrzny do ogrzewania ciepłej wody użytkowej i częściowo do nagrzania pomieszczeń poprzez sprzężenie kolektora z wentylacją mechaniczną.

Budynek jest bardzo szczelny, jak wszystkie domy pasywne. Z testu na szczelność wynika, że krotność wymiany powietrza wynosi około 0,48h-1, natomiast norma dla domów pasywnych jest określona na poziomie 0,6h-1. Przy takiej szczelności obiektu konieczne było zastosowanie wentylacji z rekuperacją.

Instalacje zostały zintegrowane inteligentnymi urządzeniami sterującymi. Czujniki temperatury rozsiane po całym domu w poszczególnych strefach – garażu, garderobie, holu, salonie, podpięto do sterownika kontrolującego proces wentylacji. Ta z kolei decyduje o konieczności uruchamiania ogrzewania podłogowego wyposażonego w sieć odrębnych czujników temperatury. Na działce została wybudowana przydomowa biologiczna oczyszczalnia ścieków.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych