Dom z Kaszubami w tle

Zaprojektowany przez architekta Andrzeja Niegrzybowskiego Dom z Kaszubami w tle prostą, zunifikowaną bryłą stara się nawiązać do tradycji budowlanej Kaszub. Wydawać by się mogło że otwory okienne rozmieszczone są w sposób chaotyczny na elewacjach. Ich lokalizacja oparta jest jednak o ściśle określony rytm i zakomponowana jednocześnie tak, żeby akcentować wewnętrzny podział przestrzeni.

Autor: HouseMarket.pl 05 grudnia 2016 09:00

Dom z Kaszubami w tle to wynik kilku wytycznych projektowych określonych przez inwestora oraz sporego kredytu zaufania. Podstawowe to: otwarty, obszerny i wygodny plan parteru z jednoprzestrzenną kuchnią, salonem i jadalnią, dwie sypialnie z własnymi garderobami i łazienkami, możliwie prosta, wtapiająca się w otoczenie bryła. Ponadto istotne było też takie kształtowanie wnętrza i bryły zarazem, aby ograniczyć ilość barier architektonicznych, pozbyć się garażu z bryły budynku. Auta nie są dla inwestora ważniejsze od skromnej kolekcji rowerów i mniej skromnego zbioru fotografii.

Ascetyczna bryła

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Dzięki swobodzie danej przez inwestora powstał projekt ascetycznej bryły składającej się z dwóch prostopadłościanów zakomponowanych w dwie, przesunięte względem siebie bryły. Uskok wskazuje granicę między profanum, częścią dzienną oraz sacrum, uniesioną nad terenem częścią prywatną z galerią i sypialniami właścicieli.

Dzięki wyniesieniu jednej z brył powstał obszerny podcień służący za miejsce postojowe dla aut, miejsce zabaw czy warsztat na świeżym powietrzu. Dodatkowo pod pochylnią prowadzącą do części prywatnej zlokalizowano pomieszczenie dla rowerów oraz niewielki warsztacik naprawczy dostępny bezpośrednio z zewnątrz.

Parter w całości mieści funkcje dzienne w skład których wchodzą salon, kuchnia z jadalnią, kącik telewizyjny, domowe biuro, hol wejściowy i łazienka. Domowe biuro dostępne jest bezpośrednio z salonu ale również z wewnętrznego korytarzyka. Przy odpowiedniej konfiguracji drzwi suwanych gabinet w łatwy sposób można zamaskować i przekształcić w całkowicie niezależny pokój gościnny z bezpośrednim dostępem do łazienki. Cały parter otwarty jest na ogród szerokimi, rozsuwanymi drzwiami szklanymi. Z jadalni i kuchni można dostać się do niewielkiego ogrodu warzywnego przed domem.

Cegła rozbiórkowa

Na piętro prowadzi pochylnia, na którą wejść można poprzez zamaskowane przejście przy holu wejściowym. Przejście do strefy sacrum wiedzie zatem przez galerię fotografii i obrazów pnącą się w górę wraz z nachyleniem pochylni. Piętro domu czy też przestrzeń nad nieistniejącym garażem to prywatne królestwo właścicieli. Dwie obszerne sypialnie z garderobami i łazienkami posiadają wystarczające, lecz niezbyt duże okna. Z galerii jest też wyjście na obszerny taras znajdujący się nad parterem domu. Zarówno z okien sypialni jak i z tarasu rozpościera się widok na okoliczne wzgórza i zagajniki.

Prostą, zunifikowaną bryłą dom stara się nawiązać do tradycji budowlanej obszaru Kaszub. Wydawać by się mogło że otwory okienne rozmieszczone są w sposób chaotyczny na elewacjach. Ich lokalizacja oparta jest jednak o ściśle określony rytm i zakomponowana jednocześnie tak, żeby akcentować wewnętrzny podział przestrzeni.

Aby wpisać dom w otoczenie budynek powstał z lokalnego materiału, czyli cegły rozbiórkowej z założeniem, aby pochodziła ona w miarę możliwości z jak najbliższej okolicy. Pomimo prostej bryły, obiekt wzbogaca detal zaczerpnięty wprost z architektury przełomu XIX i XX wieku. Nadproża okienne i drzwiowe uformowane w łuk to bezpośrednie nawiązanie do budownictwa sprzed 100 lat, które wciąż jeszcze tworzy charakter zabudowy Kaszub a z pewnością bezpośredniego otoczenia projektowanego domu.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych