Dom z wycinanką łączy współczesną bryłę z secesyjnymi meblami

Zaprojektowany przez architektów pracowni Kluj Architekci Dom z wycinanką ma ażurowe ornamenty na elewacji. Nie tylko zdobią posiadłość, ale też łączą współczesną bryłę ze starymi secesyjnymi meblami, które są częścią wyposażenia.

Autor: HouseMarket.pl 19 sierpnia 2016 08:57

Pierwotnie ten poznański dom o powierzchni 177,5 mkw. był typowym budynkiem bliźniaczym, jakie stawiano w Polsce w latach 70. Inwestor, kupując budynek od razu założył, że zostanie przebudowany z uwagi na konieczność przystosowania go do swoich potrzeb.

Secesyjne meble dyktują warunki

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Z założenia budynek miał dostać formę bardzo współczesną. Jedyną rzeczą, jaka się z tym kłóciła były stare, secesyjne meble, które kolekcjonował inwestor w swoim poprzednim miejscu zamieszkania. Bezwzględnie musiały zostać zaadaptowane w nowym. Dodatkowo konieczny był garaż na dwa samochody z wygodnym do niego wjazdem, wyjście do ogrodu bezpośrednio z salonu, który mieścił się na podwyższonym parterze oraz wejście do budynku od frontu, a nie z boku jak było do tej pory.

- Aby nadać budynkowi współczesnego charakteru całkowicie uprościliśmy bryłę, nadając jej kształt prostego sześcianu pozbawionego jakichkolwiek balkonów czy wykuszy. Położenie domu w dość dalekiej odległości od linii frontowej działki dało możliwość stworzenia długiej, szerokiej rampy do garażu – tłumaczy architekt Piotr Kluj.

Przy tej okazji pojawił się pomysł, aby dostęp do parteru budynku uzyskać - podobnie jak do garażu - również przez rampę, z tym, że ta miałaby otaczać budynek. Takie wyniesienie terenu rozwiązało problem bezpośredniego wyjścia z salonu do ogrodu oraz pozwoliło uniknąć budowania schodów zewnętrznych.

Aby ulokować wejście do budynku w elewacji frontowej część parteru wysunięto niczym szuflada, co podzieliło rampę na wejściową oraz ogrodową na prywatną. Tym, co dodatkowo odmieniło charakter, jest elewacja, którą od strony frontowej oraz ogrodowej w dużej części przeszklono, dając w ten sposób możliwość przejrzenia budynku na wylot.

Wycinanka nawiązuje do ornamentów roślinnych

Do wykończenia nieprzeszklonych fragmentów użyte zostały panele fornirowane naturalnym drewnem. Aby pomieszczenia sypialni oraz łazienki stały się bardziej intymne, w niektórych elementach wycięto wzór wycinanki i zakryto nimi okna.

- Kształty otworów wycinanki nawiązują do ornamentów roślinnych zaczerpniętych z secesyjnych mebli, które zgodnie z życzeniem inwestora, stały się częścią wyposażenia nowego domu – tłumaczy Piotr Kluj.

Ażurowe ornamenty, pojawiające się w zaledwie dwóch miejscach na elewacji domu, są jedyną jego dekoracją, ale też łączą współczesną bryłę ze starymi secesyjnymi meblami.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych