Domowe biuro z kosmicznym polotemHouseMarket.pl - 01 czerwca 2016 09:19


Przypomina egzotyczny owoc, zwłaszcza jeśli stoi w ogrodzie. Ale do środka wchodzi się jak do kosmicznej kapsuły. To ekologiczne biuro domowe. Wymyślił je Anglik - Chris Sneesby, który chce swoją budowlą zachęcić ludzi do pracy w domu.


Kapsuła na szczycie ma okrągły świetlik o średnicy jednego metra i na ścianach dwa owalne okna z podwójnymi szybami. Drzwi wejściowe otwierają się do góry, jak w statku kosmicznym. Kula jest wyposażona w nastrojowe oświetlenie, czujnik dymu i grzejnik elektryczny. Ma dobrą izolację akustyczną, więc jest idealnym miejscem do pracy.

Kapsuła zachęci do pracy w domu

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Wymyślił ją Anglik Chris Sneesby, założyciel firmy Archipod. Zależało mu na tym, aby zbudowana była z ekologicznych materiałów. Dlatego konstrukcję tworzy zakrzywiona sklejka drewniana, wzmocniona włóknem szklanym pochodzącym ze recyklingu szkła. Izolację zapewnia folia. Wewnątrz są tynki gipsowo-kartonowe pomalowane ekologiczną farbą.

Średnica mniejszej kapsuły w najszerszym miejscu liczy 2,9 metra oraz 2,5 metra wysokości. Większa jest o metr szersza. Z zewnątrz kula obłożona jest klepkami z czerwonego cedru.

Wszystkie budowane są na zamówienie, a ich wyposażenie dopasowane do życzeń klienta. Można na przykład zażyczyć sobie montaż instalacji wodnej i telefonicznej. Przyszły właściciel musi tylko przygotować grunt do instalacji. W cenę wliczone są betonowe bloczki stanowiące fundament budowli. Sferyczne biuro nie jest tanie. Kosztuje od 32 tys. dolarów do 40 tys. dolarów.

– Zależało mi na stworzeniu wyjątkowej przestrzeni, która zachęci ludzi do pracowania w domu, a nie na szukaniu tanich rozwiązań – przekonuje Chris Sneesby.

Kapsuły na dwóch kontynentach

Obiekt trafia do domu właściciela w terminie od czterech do sześciu tygodni po zamówieniu. Najlepiej, by zmontowany został w warsztacie i przywieziony na miejsce dźwigiem, ale nie zawsze jest to możliwe, więc konstrukcja jest tak przemyślana, by prefabrykaty można było wnieść do każdego domu. Zatem drewniana kapsuła, choć wymyślona jako biuro, może stanąć w salonie na przykład jako zakątek do medytacji.

Kule powstają w warsztacie we wsi Elvington, w hrabstwie North Yorkshire, więc klientami są głównie Europejczycy. Gdy zgłosiła się klientka ze Stanów Zjednoczonych, Chris Sneesby stwierdził, że wysyłanie kapsuł za ocean jest zbyt kosztowne.

Jednak zauroczona budowlą Judy Bernier była na tyle uparta, że postanowiła założyć własną firmę, kupić licencję od Archipodu i produkować sferyczne biura dla Amerykanów. W ten sposób, w mieście Waldoboro w stanie Maine powstała firma Podzook, zatem kapsuły dostępne są na dwóch kontynentach.