Drewniany apartamentowiec z numerkami na fasadzie

Piętra w tym wieżowcu są ponumerowane tak, aby można było odczytać cyfry zarówno z zewnątrz jak i od środka. Zdobiący elewację system jest nawiązaniem do numeracji słynnego piętrowego parkingu w Sztokholmie, na którym wieża ma stanąć.

Autor: HouseMarket.pl 04 maja 2016 09:33

Pracownia Anders Berensson Architects niedawno zaprezentowała koncepcję unikalnego wieżowca w Sztokholmie. Wieżę nazwano Trätoppen, czyli korona drzewa. Drapacz chmur zostanie owinięty drewnianą elewacją z wzorem złożonym z numerów znaczących kolejne piętra.

Apartamentowiec ma liczyć 133 metry wysokości i pomieścić 40 pięter. Pierwsze siedem zajmą restauracje, kawiarnie i centra handlowe. Ten komercyjny pion zakończy publiczny taras. Ciąg od ósmej do 39 kondygnacji projektanci zarezerwowali na mieszkania. Przewidują ich 250, po osiem na każdym piętrze. Mają liczyć około 50 mkw. Na dachu wieży znajdzie się drugi, publicznie dostępny taras.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Budynek zostanie zbudowany przy użyciu drewna klejonego krzyżowo w technologii CLT. Materiał ten jest znacznie silniejszy i bardziej stabilny niż zwykłe drewno, dzięki czemu architekci mogą tworzyć wyższe konstrukcje niż kiedykolwiek przedtem.

Wieżowiec ma być nadbudową parkingu Parkaden, który zaprojektował w 1960 r. znany szwedzki architekt Hans Asplund. Nowa wąska konstrukcja zostanie cofnięta sześć metrów od jego elewacji. Podobnie jak piętrowy garaż będzie miała ponumerowane kondygnacje. Dzięki odwróconym cyfrom każdy policzy piętra zarówno z zewnątrz, jak i od środka.

Jest to przydatna funkcja, ponieważ apartamentowiec będzie najwyższym wieżowcem w centrum Sztokholmu. Drewniana elewacja ma także praktyczną korzyść – działa jak ekran słoneczny, który zapewnia energooszczędność.

Projekt jest odpowiedzią na nurtujący Sztokholm problem: jak w centrum miasta zwiększyć ilość mieszkań i ograniczyć ruch samochodowy.

– Jeśli chcemy zmniejszyć ilość aut w centrum Sztokholmu, a tym samym sprawić, aby było więcej mieszkań bez budowania ich na zielonych terenach, to najlepiej projektować zamiast parkingów mieszkania. Jeśli parking jest centralnie położony, to trzeba wybudować na nim wieżowiec, który pomieści jak najwięcej sklepów, restauracji i mieszkań – tłumaczy Anders Berensson.

Jego pracownia stworzyła projekt Trätoppen na zamówienie zatroskanej gwałtownie rosnącą populacją miasta Partii Centrum. Berensson wcześniej dla tej formacji pracował przy planach nowego programu mieszkaniowego dla stolicy Szwecji. Zaprojektował wtedy podniebne miasto – serię wąskich wieżowców mieszkalnych połączonych nadziemnymi chodnikami.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych