E4 Kampinoska - powstaje zespół domów w ramach osiedla Ostoja Kampinoska

Własny dom za miastem to marzenie wielu Polek i Polaków. Osiedla, które wokół nas powstają coraz częściej zachwycają nowoczesną architekturą, elegancją i wysoką estetyką, Wśród nich są również takie, które wyznaczają nową drogę w projektowaniu budynków mieszkalnych. Przykładem takiej inwestycji jest E4 Kampinoska, reprezentująca nowatorskie podejście do zrównoważonego budownictwa.

Autor: housemarket.pl 28 grudnia 2021 15:17

E4 Kampinoska to zespół domów w zabudowie szeregowej, który jest pierwszym etapem osiedla Ostoja Kampinos, położonego w Starych Babicach ok. 5 km od Warszawy, tuż przy Kampinoskim Parku Narodowym. Lokalizacja to bez wątpienia jeden z największych atutów inwestycji Ostoja Development – z jednej strony zapewnia bliskość przyrody, ciszę i spokój, z drugiej zaś gwarantuje doskonałe połączenie z centrum miasta i dostęp do niezbędnej infrastruktury. Jednak jest coś jeszcze, co czyni projekt E4 Kampinoska wyjątkowym.

Osiem z dwunastu segmentów zrealizowanych w tym etapie nawiązuje bezpośrednio do założeń koncepcji domu zrównoważonego e4 (energia, ekologia, ekonomia oraz emocje) autorstwa firmy Winerberger. Oznacza to, że każdy z nich powstał z dbałością o wysoką jakość materiałów budowlanych, funkcjonalną architekturę, walory estetyczne, komfort i zdrowie mieszkańców, a także ochronę środowiska.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Dachówka w roli głównej

Budynki są wzniesione w technologii ściany jednowarstwowej, z pustaków ceramicznych wypełnionych wełną. Nakrywa je dwuspadowy dach z oknami połaciowymi. Estetyka osiedla jest inspirowana stylem holenderskim, wyróżniającym się stonowanymi, ale wyrazistymi barwami, geometrycznym wzornictwem i naturalnymi materiałami. Czysta, spójna bryła, oszczędna forma i neutralna kolorystyka zapewniają harmonię powstałej zabudowy z otaczającą ją zielenią.

Architekci zaprojektowali domy prześwietlone przód-tył, natomiast zarówno elewacja od opaski żwirowej po lewej stronie, przez cały grzebień dachów, aż do drugiej strony jest wykończona dachówką ceramiczną. Aby zgubić łączenie materiałów rozedrgano bryły względem siebie. Każdy z domów jest w innym kolorze, który jednoznacznie nawiązuje do barwy dachówki ceramicznej jako wiodącego elementu wizerunku budynku.

– Ponieważ od wielu lat staramy się projektować architekturę monochromatyczną z pewnymi akcentami, tutaj również poszliśmy w podobnym kierunku. Bywa, że takim akcentem jest np. drewno. W tym konkretnym przypadku jest nim kolor – konkretnie ceglasty, nawiązujący do pomarańczowej barwy tradycyjnej ceramiki – mówi arch. Maciecj Beczak z pracowni Beczak/Beczak/Architekci, w której powstał projekt osiedla.

Jak wyjaśnia, architektura osiedla wynika bezpośrednio z pomysłu na zastosowanie programu e4 i pojawienia się asortymentu, który już od początku narzucał pewne rozwiązania, np. spadziste dachy. Potem weszły niuanse techniczne, jak pełne ściany boczne budynków pokryte dachówką ceramiczną wyeksponowaną na stronę południową. Taki zabieg sprawił, że elewacja „żyje” i w zależności od tego jak pada na nią światło, o każdej porze dnia wygląda inaczej.

Tynk do pary

Do kolorów ceramicznych bardzo precyzyjnie zostały dobrane kolory elewacji lekkich-mokrych. Wszystko po to, by osiągnąć efekt połączonych ze sobą kryształów w barwach ziemi. Jako wykończenie elewacji zastosowano tynki strukturalne Baumit SilikonTop i Baumit PuraTop, będące elementem systemu tynkowego. Udział firmy Baumit w projekcie nie jest przypadkowy.

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych