EBI sfinansuje budowę tanich mieszkań w Poznaniu

Około 1,3 tys. tanich mieszkań zostanie wybudowanych w Poznaniu, dzięki kredytowi na kwotę 147 mln zł przyznanemu przez Europejski Bank Inwestycyjny. Środki są objęte gwarancją Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych.

Autor: PAP 13 lutego 2017 16:36

Jak poinformował w poniedziałkowym komunikacie EBI, wsparcie otrzyma Poznańskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Finansowanie ma zapewnić dostęp do mieszkań osobom, które nie mogą skorzystać z lokali komunalnych ze względu na zbyt wysokie dochody, a jednocześnie nie mają zdolności kredytowej, by kupić lokum na rynku.

Około 1300 dostępnych cenowo mieszkań ma być przeznaczonych na wynajem, z możliwością wykupu. W ramach inwestycji ma powstać też infrastruktura obejmująca wodociągi, system kanalizacji, drogi, garaże i nadziemne miejsca parkingowe. Budowa nowych lokali umiejscowionych w kilku lokalizacjach na terenie Poznania ma się zakończyć do 2021 roku.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

„Jesteśmy przekonani, że to przedsięwzięcie może stać się wzorem do naśladowania dla innych gmin, które zamierzają ubiegać się o środki finansowe na swoje projekty miejskie” - oświadczył, cytowany w komunikacie, odpowiedzialny za działania EBI w Polsce wiceprezes Banku Vazil Hudak.

Z kolei prezes PTBS Andrzej Konieczny, podkreślił, że kredyt z EBI pozwoli spółce na rozszerzenie dotychczasowej oferty o mieszkania z opcją wykupu. -Najem z dojściem do własności to nowe rozwiązanie, dotychczas niestosowane na szeroką skalę. Sukces pilotażowej inwestycji – w ubiegłym roku oddaliśmy klucze do 20 mieszkań wybudowanych w tym systemie – pokazał, że mieszkańcy Poznania są zainteresowani taką formułą objęcia lokalu mieszkalnego - zaznaczył Konieczny.

Poprzez udzielenie atrakcyjnego, korzystnie oprocentowanego kredytu długoterminowego EBI umożliwia Poznańskiemu Towarzystwu Budownictwa Społecznego sfinansowanie programu inwestycyjnego na konkurencyjnych zasadach. Ma to przyczynić się do obniżenia wysokości czynszów.

EBI poinformował, że opracowuje szerzej zakrojony program kredytowy ukierunkowany na większą liczbę projektów dotyczących lokali socjalnych i tańszych mieszkań w całej Polsce. Transakcja z PTBS jest projektem pilotażowym.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych