Eksperci: Sektor PRS wymaga wsparcia ze strony firm zarządzających

Eksperci prognozują w najbliższych latach znaczący wzrost popytu na rynku najmu. Ze względu na rosnące stopy procentowe i wysokie ceny nieruchomości klienci borykają się z coraz większym problemem z zakupem mieszkania. Dodatkowo na obraz rynku wpływa sytuacja międzynarodowa i masowy napływ do Polski obywateli Ukrainy uciekających przed rosyjską inwazją. Powyższe czynniki wpłynęły na zmniejszenie nawet o 60 proc. ofert mieszkań na wynajem w największych polskich miastach.

Autor: housemarket.pl 11 kwietnia 2022 13:53

  • W ostatnim okresie obserwujemy dynamiczne zmiany strukturalne w sektorze mieszkaniowym w Polsce. 
  • Rynek najmu notuje szczególne wzrosty. Mieszkań na wynajem brakuje. Rozwiązaniem sytuacji może być większy udział sektora PRS. 
  • Dynamiczny rozwój rynku PRS w Polsce będzie wymagał także wsparcia ze strony firm zarządzających.

Lukę na rynku najmu w coraz większym stopniu starają się wypełnić inwestorzy działający w sektorze PRS czyli wynajmu instytucjonalnego. W ubiegłym roku już niemal 1 na 5 mieszkań zostało sprzedane z takim przeznaczeniem, a jak podaje dr Adam Czerniak ze Szkoły Głównej Handlowej do końca 2023 roku liczba lokali w sektorze najmu instytucyjnego może sięgnąć niemal 33 tys. Polski rynek PRS jest bardzo dobrze postrzegany przez zagranicznych inwestorów, ponieważ konkurencja jest wciąż mniejsza niż na rynkach rozwiniętych, koszty są relatywnie niższe, a poziom zwrotów funduszy zainwestowanych w nieruchomości wyższy.

CZYTAJ TEŻ: ŚWIETNE PERSPEKTYWY DLA ROZWOJU SEKTORA PRS W POLSCE

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Dynamiczny rozwój rynku PRS w Polsce będzie wymagał także wsparcia ze strony firm zarządzających. Ze względu na to że sektor ten znajduje się w Polsce na początkowym etapie rozwoju, nie ma zbyt wielu firm posiadających niezbędne narzędzia i duże doświadczenie na tym rynku.

IMV Immobilien Management GmbH jest liderem jeśli chodzi o obsługę mieszkań pod wynajem z sektora PRS. Obecnie w samej Austrii obsługuje ponad 3 000 000 mkw. mieszkań pod wynajem i drugie tyle w Niemczech.

Jeśli chodzi o polski rynek PRS, IMV Polska podpisało kontrakt z PFR Nieruchomości na zarządzanie inwestycją w Mińsku Mazowieckim na ponad 200 mieszkań. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych