Expo 2022 w Łodzi szansą dla nowych apartamentowców

Jeśli Łódź zostanie gospodarzem tzw. Małego Expo 2022, w mieście będą mogły powstać m.in. apartamentowce i tereny rekreacyjne. W listopadzie złożona zostanie oficjalna aplikacja; międzynarodowa promocja miasta już ruszyła.

Autor: PAP 30 sierpnia 2016 09:43

Szacuje się, że tylko 30 proc. obiektów będzie miało charakter tymczasowy, reszta po wystawie przekształcona zostanie na cele biurowe, mieszkaniowe czy usługowe i tworzyć będzie Nowe Centrum Łodzi - zapowiada prezydent miasta Hanna Zdanowska.

Polska planuje złożyć komplet oficjalnych dokumentów aplikacyjnych w Międzynarodowym Biurze Wystaw (BIE) w Paryżu pod koniec listopada tego roku.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Kandydaturę Łodzi do organizacji w 2022 r. International Expo, czyli tzw. małego Expo, zgłosili w połowie czerwca w BIE wicepremier, minister kultury Piotr Gliński i prezydent Łodzi Hanna Zdanowska. International Expo są organizowane między wystawami światowymi i mają tematykę ograniczoną do jednego konkretnego problemu. Tematem wiodącym łódzkiej wystawy ma być kompleksowa rewitalizacja obszarów miejskich, a hasłem przewodnim - "City Re:Invented".

Łódź jest obecnie jedynym oficjalnym kandydatem do Expo 2022; potencjalni konkurenci mają czas na zgłoszenie się do 15 grudnia tego roku. "Złożyliśmy tę deklarację jako pierwsi, w związku z tym to my wyznaczyliśmy termin zgłoszeń dla ewentualnych konkurentów. Przed nami teraz oczekiwanie, czy zgłoszą się kolejne rządy, bo od tego tak naprawdę będzie zależała też promocja tej imprezy i pozyskiwanie głosów" - powiedziała  prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

Kluczowe dla powodzenia projektu jest pozyskanie głosów 169 krajów członkowskich Międzynarodowego Biura Wystaw, które przyznaje prawa do organizacji wystaw i nadzoruje ich przygotowania. Aby uzyskać prawo do organizacji Expo 2022 potrzebnych będzie 50 proc. głosów plus jeden.

Komitet Sterujący ds. Expo 2022 przyjął niedawno założenia promocji wystawy. Powołane zostały też dwie grupy robocze - ds. projektów infrastruktury transportowej oraz ds. działań promocyjnych. Pełnomocnikiem rządu ds. międzynarodowej wystawy Expo 2022 w Łodzi został wiceminister rozwoju Radosław Domagalski. Do niego będzie należało m.in. koordynowanie działań mających na celu uzyskanie przez Polskę i Łódź prawa do organizacji wystawy, a także opracowanie dokumentów niezbędnych przy ubieganiu się o Expo, współpraca z władzami Łodzi i innymi zainteresowanymi podmiotami oraz reprezentowanie rządu w kontaktach z BIE w Paryżu.

Obecnie trwają prace związane ze złożeniem ostatecznego wniosku aplikacyjnego. Jak zapowiada Zdanowska, stanie się to w listopadzie.

Ruszyła też międzynarodowa promocja polegająca na budowaniu poparcia wśród członków BIE. Zdaniem prezydent Łodzi bardzo dużo będzie zależało od rozmów bilateralnych prowadzonych przede wszystkim przez służby MSZ, a także innych resortów, na czele z ministerstwem rozwoju. Łódź także włącza się do tych działań - przez kilka miesięcy nieoficjalnie lobbowała za swoją kandydaturą, a obecnie - po zgłoszeniu kandydatury - już oficjalnie ją promuje.

"My ze swojej strony włączamy się jako samorząd do wszystkich misji, delegacji, tam, gdzie jesteśmy dopraszani, prowadzimy też swoją marszrutę, mamy bardzo dobry kontakt z dużą liczbą ambasad, które już zadeklarowały współpracę. Mamy już kalendarz naszych wizyt w poszczególnych ambasadach, gdzie będą spotkania informujące, promujące" - wyliczała Zdanowska. Jak zaznaczyła, kandydatura Łodzi była promowana m.in. podczas niedawnej wizyty prezydenta Kazachstanu w Polsce.

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych