Fabryka Norblina nabiera rozpędu

Grupa Capital Park zakończyła rewitalizację Fabryki Norblina, flagowego projektu, który po kilkunastu latach intensywnych prac projektowych, budowlanych i konserwatorskich powraca na mapę Warszawy. Na koniec sierpnia br. kompleks uzyskał pozwolenie na użytkowanie.

Autor: housemarket.pl 30 listopada 2021 15:31

  • Rewitalizacja dawnych zakładów Norblin, Bracia Buch i T. Werner rozpoczęła się w 2008 roku. 
  • Inwestorem projektu jest Grupa Capital Park.
  • Za projekt architektoniczny Fabryki Norblina odpowiadała pracownia PRC Architekci.

Przywrócenie do życia pofabrycznego kompleksu okazało się procesem niezwykle wymagającym i skomplikowanym zarówno na etapie projektu, jak i budowy. Pierwszy etap inwestycji obejmował prace przygotowawcze, m.in. opracowywanie koncepcji zgodnie z wytycznymi konserwatorskimi, gromadzenie niezbędnej dokumentacji oraz uzyskiwanie wymaganych zezwoleń. Następnie przez cztery lata prowadzone były prace budowlane i rewitalizacyjne, w które zaangażowanych było w kluczowych momentach 1000 pracowników i ponad 100 konserwatorów.

Dzięki inwestycji pofabryczne budynki wróciły do czasów swojej świetności, a nad nimi nadbudowana została ośmiopiętrowa nowoczesna przestrzeń biurowa utrzymana w industrialnym klimacie. Fabryka Norblina to obecnie ponad 65 tys. mkw. całkowitej powierzchni, z czego 41 tys. mkw. stanowią nowoczesne biura klasy A+, a 24 tys. mkw. zaadaptowane zostały na przestrzeń rozrywkową, kulturalną, gastronomiczną i handlowo-usługową.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Na terenie kompleksu znajdują się dwie kluczowe uliczki – Ludwika Norblina i Teodora Wernera, które są dostępne 24 h/dobę przez siedem dni w tygodniu. Powierzchnia biurowa projektu została już w 100 proc. wynajęta, natomiast przestrzeń rozrywkowa, gastronomiczna, kulturalna i handlowa skomercjalizowana jest aktualnie w ponad 65 proc.

Za projekt architektoniczny Fabryki Norblina odpowiadała pracownia PRC Architekci. Głównym wykonawcą inwestycji była firma Warbud SA, z którą współpracowały m.in. Soletanche Polska, Maat4 i TKT Engineering. Za działania związane z konserwacją zabytków odpowiedzialna była firma Monument Service.

Dla realizacji kompleksu zostało uruchomione finansowanie kredytowe udzielone przez Bank Pekao SA (99,3 mln euro) oraz Europejski Bank Inwestycyjny (60 mln euro), które łącznie ze środkami własnymi Grupy Capital Park pokryły koszty jego budowy.

- Zakończenie rewitalizacji Fabryki Norblina to dla całego naszego zespołu niezwykle ważny i sentymentalny moment. Po latach wyzwań, wielu trudnych decyzjach i ogromie pracy włożonej w projekt, dziś z dumą mogę powiedzieć, że naprawdę było warto. Z radością codziennie obserwuję jak dawna fabryka Norblinów i Wernerów znów staje się tętniącą życiem pełnoprawną częścią miasta. W imieniu Grupy Capital Park dziękuję wszystkim firmom i osobom zaangażowanym w ten długoletni i wymagający proces rewitalizacji. To dzięki naszym wspólnym staraniom, udało się odzyskać pofabryczny teren i zachować w nim to, co najważniejsze – niezwykły klimat i ciągle żywą historię widoczną niemal w każdym zakamarku tego miejsca - mówi Kinga Nowakowska, członkini zarządu i dyrektorka operacyjna Grupy Capital Park odpowiedzialna za rewitalizację Fabryki Norblina.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych