Gądów Mały pisze nową historię - pełną mieszkań
Kiedyś funkcjonowało tu największe lotnisko w tej części regionu. W latach 70 ubiegłego wieku Rada Miasta postanowiła zbudować na terenie lotniska nowoczesne osiedle dla 36 tysięcy mieszkańców, które byłoby wizytówką miasta. Projektu nigdy nie dokończono. Dopiero kilkadziesiąt lat później dopisano ostatni rozdział historii wrocławskiego osiedla Gądów Mały. O historii Gądowa Małego opowiadają między innymi wrocławski przewodnik miejski Bronisław Zathey, Halina Okólska z Muzeum Miejskiego we Wrocławiu oraz architekt miejski Piotr Fokczyński.
Po tym, jak Rada Miejska Wrocławia postanowiła przenieść lotnisko z Gądowa Małego na Strachowice, ogłoszono konkurs na zaprojektowanie nowego wrocławskiego osiedla. Uczestnicy konkursu mieli stworzyć projekt osiedla dla 36 tysięcy osób mieszkających na powierzchni 160 ha. Autorami zwycięskiego projektu byli Andrzej Chachaj i Zbigniew Malinowski. Ambitne jak na tamte czasy założenia polskich architektów zostały zrealizowane tylko częściowo. Wybudowano między innymi bloki mieszkalne, pomiędzy którymi zadbano o tereny zielone. Nie powstał jednak bulwar spacerowy zaplanowany pomiędzy ulicami Bajana i Drzewieckiego. Nie udało się wybudować w pełni funkcjonalnych przestrzeni pozwalających na odpoczynek czy korzystanie z niezbędnych usług.
Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl
Nowe osiedle – nawiązanie do historii
To czego nie udało się projektantom w latach 70 ubiegłego stulecia realizuje prawie 50 lat później Lokum Deweloper. Pamiętając o charakterystycznej zabudowie Gądowa Małego, firma finalizuje realizację swojego projektu pod nazwą Lokum da Vinci. Za wyjątkowo udane połączenie historii z funkcjonalną nowoczesnością deweloper został wyróżniony drugim miejscem w konkursie „Piękny Wrocław”. Kapituła konkursu doceniła między innymi bardzo dobrze zrealizowane przestrzenie publiczne, które nadają osiedlu wyjątkowego charakteru i nawiązują do pierwotnych planów polskich architektów. Części wspólne osiedla zaprojektowano ze szczególną starannością. Fontanna z pergolę stylizowaną na tej przy Hali Stulecia przykuwa uwagę, podobnie jak bogata i oryginalna zieleń. Mieszkańcy mogą skorzystać z usług pasażu handlowego, w którym znajduje się między innymi sklep spożywczy, pizzeria, bistro, lodziarnia, lunch bar czy klub malucha.
Koniec ostatniego etapu budowy jeszcze w 2016 r.
Już w II kwartale 2016 roku zakończy się budowa IV etapu osiedla Lokum da Vinci, w ramach którego powstały 183 mieszkania. To już ostatni etap budowy osiedla inspirowanego życiem i twórczością Leonarda da Vinci. Do tej pory powstało 499 mieszkań, które znalazły już nowych właścicieli. To największe osiedle mieszkaniowe w zachodniej części Wrocławia.

SŁOWA KLUCZOWE
REKOMENDOWANE DLA CIEBIE
- 13:04 Wrocław: rozpoczęły konsultacje projektu uchwały krajobrazowej
- 13:02 Samorządowcy przeciwko decyzji ws. opłat za wodę i ścieki we Wrocławiu i...
- 12:14 Deweloperzy o tym czy utrzyma się popyt na mieszkania
- 11:30 Akustyka w mieszkaniach. Na to skarżą się Polacy
- 10:56 Gdańsk: Kolejne zatrzymania w sprawie tzw. mafii mieszkaniowej
- 10:49 Gaz w taryfie PGNiG OD dla gospodarstw domowych drożeje o ponad 5 proc.
- 08:49 W Warszawie rozszerzono strefę płatnego parkowania
- 1 Sitta by Skanska. Nowy koncept mieszkań
- 2 Bulwary Praskie znowu rosną. FB Antczak buduje dla Mennicy Polskiej
- 3 Deweloperzy o wzrostach cen nowych mieszkań w ciągu roku
- 4 Zobacz 5 dużych inwestycji na warszawskiej Woli
- 5 Niebanalna aranżacja kawalerki na wynajem
- 6 Cyfryzacja wkracza na osiedla mieszkaniowe. Zajezdnia Wrocław ze zdalnym...
- 7 W Poznaniu powstanie osiedle Enter. Wybuduje je Unibep
- 1 Mieszkanie pod klucz - czy to się opłaca?
- 2 Historia i nowoczesność na warszawskim Mokotowie
- 3 Jak urządzić mniejszą przestrzeń? Znamy odpowiedz
- 4 Funkcjonalna kuchnia. Postaw na pojemne szuflady
- 5 Jak łączyć rolety z zasłonami?
- 6 Nowa Grochowska III z pozwoleniem na użytkowanie
- 7 Salon w bloku - jak go zaaranżować?