Gdańska Atrium Oliva z certyfikatem BREEAM

Atrium Oliva jako trzecia inwestycja mieszkaniowa w Polce otrzymała międzynarodowy certyfikat BREEAM Interim na poziomie powyżej 60 proc. z wynikiem bardzo dobrym. Gdańska inwestycja dewelopera ALLCON zdobyła wysoką ocenę „very good”, co stanowi dowód na wyjątkowy w skali kraju standard realizacji.

Autor: housemarket.pl 29 marca 2022 13:57

  • Certyfikacja BREEAM potwierdza zastosowanie najlepszych praktyk zrównoważonego i jakościowego budownictwa. Metodologia oceny zakłada pogłębioną analizę wszystkich właściwości inwestycji.
  • Przyznanie danemu budynkowi czy zespołowi budynków certyfikatu stanowi gwarancję, że zostały one zaprojektowane i wybudowane z zachowaniem najlepszych standardów i odznaczają się wysoką jakością wykonania oraz komfortem w użytkowaniu.
  • Budynki są oceniane w aż 10 kategoriach: zarządzanie projektem inwestycji oraz procesem budowy; właściwości materiałów i wykończenia budynku; komfort użytkowania; poziom zużycia energii; lokalizacja, odległość komunikacji miejskiej, alternatywne metody transportu; sposób zarządzania gospodarką wodno-ściekową; zarządzanie odpadami; ekologia i zagospodarowanie terenu wokół budynku; rozwiązania, które zastosowano w celu ograniczenia emisji zanieczyszczeń; innowacyjność inwestycji.

Miejsce do życia

Atrium Oliva powstaje w jednej z najbardziej cenionych dzielnic Gdańska. Oliwa to mariaż zabytkowej zabudowy, urokliwych, brukowanych uliczek oraz bujnej zieleni Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego i Parku Oliwskiego. To tutaj mieści się także największe centrum biznesowe na Pomorzu, którego symbolem jest wieża Olivia Star oraz kampus Uniwersytetu Gdańskiego. Atrium będzie zlokalizowane w niezwykle kameralnej części dzielnicy, sprzyjającej zabudowie premium. Będąc w sercu metropolii można poczuć się tu jak w zabytkowym miasteczku, gdzie wszędzie jest blisko. Wybór tej lokalizacji został doceniony przez ekspertów BREEAM, którzy przyznali inwestycji punkty m.in. za świetną dostępność usług i transportu, zgodnie z zasadą 15 minutes walk oraz udogodnienia dla rowerzystów, także wewnątrz osiedla.

Wpływ na ocenę inwestycji ALLCONu miał jej przemyślany i dopracowany projekt, umiejętnie wkomponowany w historyczne otoczenie.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- To wyjątkowa sytuacja, ponieważ certyfikat został przyznany już na etapie projektu. Cieszymy się, że wielomiesięczna praca całego zespołu została doceniona. To dla nas dodatkowa motywacja, by realizować najlepsze projekty w kraju. Czujemy się jeszcze bardziej odpowiedzialni za to, żeby dotrzymywać wszelkich wysokich norm, które narzuca BREEAM. Po zakończeniu budowy czeka nas walidacja certyfikatu - mówi Piotr Tarkowski, członek zarządu ALLCON.

Architekci z Roark Studio we współpracy z doświadczonym zespołem inwestora stworzyli koncepcję inwestycji, w której centrum znajduje się człowiek, jego potrzeby i relacje. Projektanci postawili na nieoczywiste rozwiązania, sprzyjające przyjemnemu spędzaniu wolnego czasu, budowaniu dobrych relacji i odpoczynkowi. Na podstawie przeprowadzonych badań i analiz, architekci wyznaczyli serce osiedla, które będzie stanowić miejsce spotkań mieszkańców i centrum sąsiedzkiego życia. To obniżone terenowo, zielone patio z założeniem wodnym, kładką i teatralnymi schodami. Zostało ono zaprojektowane na wzór starożytnych domów atrialnych. Ciekawych rozwiązań nie brakuje także we wnętrzach budynków. Wśród udogodnień, inwestor zaproponował m.in. strefę relaksu z tężnią solankową, do tej pory stosowaną tylko w sanatoriach i hotelach SPA. Umożliwia ona odpoczynek w nadmorskim mikroklimacie.

Ekologia i zdrowie mieszkańców

Jak przystało na najwyższej jakości, nowoczesną inwestycję, w Atrium nie brakuje także rozwiązań ekologicznych i energooszczędnych oraz technologicznych. Dla twórców inwestycji oraz ekspertów BREEAM jest to ważne nie tylko ze względu na środowisko, ale też zdrowie i dobrostan mieszkańców.

- Wszystkim nam powinno zależeć na realizacji projektów, które sprzyjają ekologii i dobremu samopoczuciu mieszkańców. Dlatego mam nadzieję, że baza BREEAM w Polsce będzie się powiększać. Obecnie certyfikowanych inwestycji mieszkalnych jest niestety bardzo mało. Wynika to z faktu, że normy są bardzo rygorystyczne dla budynków mieszkaniowych, wymagające zarówno dla inwestora, jak i projektantów oraz wykonawców. Dla klienta to jednak prawdziwa gwarancja wysokiej jakości. Nie zamierzamy zatrzymywać się na Atrium Oliva i ubiegamy się o kolejne certyfikaty, m.in. dla dużej inwestycji, którą zrealizujemy przy ul. Kieleckiej w Gdyni - twierdzi Piotr Tarkowski.

Dzięki zastosowaniu tzw. modelowania energetycznego, inwestor mógł uzyskać najbardziej możliwą energooszczędność budynku. W tym celu wprowadzono szereg rozwiązań, od paneli fotowoltaicznych i efektywnych systemów windowych. Eksperci międzynarodowej jednostki certyfikującej BRE docenili także wysokie nasłonecznienie mieszkań w Atrium, które sprzyja dobrej kondycji mieszkańców, oszczędnościom i ekologii. Na podstawie szczegółowej analizy projektu stwierdzono, że apartamenty w Atrium będą o ok. 30 proc. bardziej energooszczędne niż zakładają standardowe wymagania.

ALLCON otoczył opieką istniejący drzewostan i zredukował wycinkę do niezbędnego minimum. W wyposażeniu osiedla zostały uwzględnione narzędzia, które sprzyjają segregacji odpadów, jak zgniatarki do puszek i plastikowych butelek. W glebie zamontowano czujniki, które pozwalają na optymalne nawodnienie roślin, bez marnowania wody. Architekci zieleni w konsultacji z ekologami starannie zaprojektowali przestrzeń zieloną, odpowiednio dobierając gatunki do zastanego ekosystemu. Dzięki temu powstanie miejsce nie tylko estetyczne, ale też harmonijne z przyrodą i długowieczne.

Szlachetna jakość i bezpieczeństwo

Apartamenty będą wyposażone w dodatkowy system alarmowy. Jeżeli w mieszkaniu pojawi się osoba niepowołana, sygnał dźwiękowy powiadomi sąsiadów, a także przekaże informację bezpośrednio do ochrony. Za pomocą aplikacji, mieszkańcy będą mogli też łączyć się ze swoim apartamentem z każdego punktu na świecie i umożliwić dostęp do niego rodzinie lub znajomym.

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych