Gigantyczna rewitalizacja w Gdańsku. 500 hektarów do zmiany

Ponad 120 mln zł ma kosztować rewitalizacja zaniedbanych obecnie obszarów Gdańska, m.in. Nowego Portu, Dolnego Miasta, Biskupiej Górki i Oruni. Działania mają być prowadzone na obszarze o łącznej powierzchni ponad 500 ha, zamieszkałym przez ok. 35 tys. osób.

Autor: PAP 30 czerwca 2017 15:15

Projekty o łącznej wartości ponad 120 mln zł będą realizowane w latach 2018-2023. Ponad 76 mln zł na ten cel będzie pochodziło z "Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020". W piątek w Gdańsku marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk oraz prezydent Gdańska Paweł Adamowicz podpisali umowy ws. dofinansowania projektów z funduszy unijnych.

Planowany jest np. remont prawie 120 budynków wspólnot mieszkaniowych oraz 52 budynków komunalnych. Kompleksową opieką, m.in. psychologiczną, opiekuńczą i terapeutyczną na rewitalizowanych obszarach ma być objętych prawie 250 osób.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Zastępca dyrektora Biura Rozwoju Gdańska ds. rewitalizacji, Ewa Pielak powiedziała, że dzięki zaplanowanym działaniom rewitalizacyjnym zmienią się w Gdańsku obszary: Oruni, Nowego Portu z Twierdzą Wisłoujście, Dolnego Miasta, Placu Wałowego i Starego Przedmieścia oraz Biskupiej Górki i Starego Chełmu.

Wyraziła przekonanie, że "zmienią się ulice, infrastruktura podziemna, budynki mieszkalne, lokale na działania społeczne dla organizacji pozarządowych, place, skwery". Podkreśliła, że "podstawą rewitalizacji są działania społeczne, aktywizacja mieszkańców". Przyznała, że ma nadzieję, że rewitalizacja "będzie ewolucją w życiu tych obszarów".

Dyrektor Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego pomorskiego urzędu marszałkowskiego, Kamila Siwak zaznaczyła, że rewitalizacja będzie przeprowadzona w dzielnicach, w których występują zarówno problemy społeczne jak i infrastrukturalne. "Żeby te wszystkie działania, które zaplanowano w ramach projektu mogły zakończyć się sukcesem, to niezbędna jest współpraca z mieszkańcami tych obszarów" - podkreśliła.

Zwróciła uwagę, że działania będą realizowane w bardzo szerokim partnerstwie z lokalnymi organizacjami pozarządowymi, które są blisko mieszkańców, znają ich problemy. "Będą wspierane placówki oferujące pomoc, zajęcia dla dzieci, młodzieży i seniorów oraz placówki opiekuńcze przeznaczone dla osób w podeszłym wieku" - tłumaczyła. "To są dzielnice często zamieszkałe przez seniorów, dla których planowana jest pomoc rehabilitacyjna, opiekuńcza, np. w robieniu zakupów" - mówiła Siwak.

Np. na Dolnym Mieście mają powstać centrum wsparcia i terapii rodziny oraz placówka wsparcia dziennego, w Nowym Porcie - podwórkowa placówka wsparcia dziennego i klub aktywnego mieszkańca.

W realizację projektów ma być włączonych w sumie ponad 120 wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych oraz siedem organizacji pozarządowych. Mieszkańcom obszarów rewitalizowanych mają być zaproponowane różnego rodzaju zajęcia aktywizacyjne.

Prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz ocenił, że "Gdańsk jest na półmetku, jeśli chodzi o rewitalizację zaniedbanych obszarów miasta". Zauważył, że "pozostałości ponad 40 lat PRL-u to wyzwanie tak duże, że ciągle jeszcze, po 27 latach nadrabiamy te opóźnienia". Działania rewitalizacyjne mieszkańcy mogą śledzić na specjalnych mapach przygotowanych przez Biuro Rozwoju Gdańska. Mapy oraz wszystkie informacje na temat rewitalizacji na stronie http://www.brg.gda.pl/rewitalizacja.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych