Giżycko zbudowało blok komunalny dla niepełnosprawnych i medyków

W nadchodzącym tygodniu miasto Giżycko przekaże lokatorom klucze do mieszkań w nowym bloku komunalnym. Zamieszkają w nim osoby niepełnosprawne i dwóch lekarzy obcokrajowców z miejscowego szpitala.

Autor: PAP 19 kwietnia 2022 08:24

"Mamy nadzieję, że taka oferta zatrzyma u nas lekarzy na dłużej" - powiedział PAP burmistrz Giżycka Wojciech Karol Iwaszkiewicz.

Burmistrz poinformował też PAP, że w nadchodzącym tygodniu zostaną przekazane klucze do mieszkań w nowo wybudowanym budynku miejskim na ul. Sikorskiego.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Zamieszkają tam przede wszystkim rodziny, w których istnieje problem niepełnosprawności, poruszające się na wózkach, ponieważ budynek jest w pełni dostosowany do ich potrzeb, ma szersze przejścia i windy" - podał burmistrz. W sumie przygotowano dziewięć mieszkań dla osób niepełnosprawnych.

Na ostatniej, czwartej kondygnacji, miasto wykonało mieszkanie chronione, w którym wraz z opiekunami zamieszkają osoby upośledzone, które będą się w nim uczyły samodzielności. "To mieszkanie będzie prowadziła organizacja pozarządowa" - dodał burmistrz miasta.

Trzy lokale w nowym bloku komunalnym miasto Giżycko odda w ręce medyków, którzy zdecydowali się na pracę w miejscowym szpitalu. Medycy będą mogli mieszkać w komunalnych lokalach tak długo, jak długo będą pracować w szpitalu.

"Dwa pierwsze mieszkania zasiedlą lekarze, którzy przyjechali do nas w ostatnim czasie. Jeden to ukraiński ginekolog, drugi jest urologiem z Białorusi" - podał Iwaszkiewicz i przyznał, że być może kolejne mieszkanie otrzyma pielęgniarka o specjalistycznym wykształceniu.

Giżycki szpital, jak wiele powiatowych lecznic w terenie, boryka się z brakiem specjalistów. Z powodu braku kadry medycznej w przeszłości był zamykany m.in. oddział ginekologiczno-położniczy.

Koszt zbudowania nowego bloku wyniósł blisko 4 mln zł, z czego wkład własny miasta wyniósł ponad połowę tej kwoty.

Miasto Giżycko jest w trakcie projektowania kolejnego takiego budynku. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych