Gniezno może zyskać nową strefę mieszkaniową

Biznes, usługi i mieszkania - takie funkcje mogą zyskać tereny inwestycyjne PKP SA w Gnieźnie. Jest pomysł na zagospodarowanie 25 ha, w tym zabytkowego kompleksu parowozowni.

PropertyDesign.pl

Autor: PropertyDesign.pl 21 czerwca 2017 15:59

W dniach 5-9 czerwca w Gnieźnie odbyły się warsztaty urbanistyczne dotyczące zagospodarowania 25 ha terenów inwestycyjnych PKP S.A., w tym zabytkowego kompleksu parowozowni. Pomysłodawcą warsztatów była spółka Xcity Investment, która w Grupie PKP jest odpowiedzialna za identyfikację i realizację projektów deweloperskich na terenach kolejowych.

- Zaangażowanie uczestników potwierdziło, że warsztaty urbanistyczne na tym terenie to trafiony pomysł. Zależało nam, aby przyszłość tak dużego obszaru położonego w centrum miasta przedyskutować z lokalną społecznością. Dzięki takiej formule udało się wypracować spójną koncepcję zagospodarowania tego terenu, która uwzględnia jego możliwości, ale również i ograniczenia - powiedział Marek Chibowski, prezes Xcity Investment.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

W wyniku warsztatów zdecydowano podzielenie tego obszaru na trzy strefy. Dla pierwszej, obejmującej zabytkową parowozownię zaplanowano funkcję centrotwórczą. Druga strefa, znajdująca się na wschód od parowozowni miałaby mieć funkcję mieszkaniowo-usługową. Dla kolejnej, trzeciej strefy zaproponowano funkcję logistyczno-przemysłową, oddzieloną od dwóch pozostałych stref terenami zielonymi. Podyktowane to było bliskością torów oraz sąsiedztwem specjalnej strefy ekonomicznej.

Warsztaty charrette, których celem było stworzenie spójnej koncepcji zagospodarowania tego terenu były dopiero początkiem długiego procesu. Kolejnym krokiem będzie przygotowanie na podstawie wypracowanej koncepcji wniosku do zmiany Studium oraz MPZP na tym obszarze. Taki dokument jest konieczny, by znaleźć inwestora dla tego obszaru, a w konsekwencji przywrócić go miastu i jego mieszkańcom.

Czytaj więcej na temat warsztatów

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych