Gorący czas w najmie mieszkań

Jak co roku w sierpniu i wrześniu na rynku najmu mieszkań jest duży ruch. Stowarzyszenie Mieszkanicznik przypomina o podstawowych zasadach i proponuje pewne ułatwienia.

Autor: Hanna Milewska-Wilk/Mieszkanicznik.org.pl 23 sierpnia 2016 15:14

Właścicielom samodzielnie zajmującym się swoimi nieruchomościami przypominamy podstawowe zasady związane z najmem i minimalizowaniem ryzyka: podpisujmy umowy najmu, weryfikujmy najemców i ich możliwości finansowe, w razie wątpliwości korzystajmy z umów najmu okazjonalnego. Warto zastanowić się również nad korzystaniem z usług profesjonalistów, którzy mogą podpowiedzieć nam wiele dobrych i praktycznych sposobów na obsługę najmu lub nawet całkowicie nas w tej dziedzinie odciążyć.

Jasne zasady ułatwiają współpracę

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jeśli uzgodnimy dokładnie z najemcą wszelkie zasady dotyczące opłat, korzystania z mieszkania, zakres napraw dla każdej ze stron i sposoby kontaktu, to zapiszmy to wszystko w umowie, bo ułatwi to wyjaśnianie jakichkolwiek bieżących wątpliwości. W razie niewielkich zmian i dodatkowych ustaleń możemy w trakcie umowy robić pisemne aneksy.

Jeśli przed podpisaniem umowy mamy wątpliwości, poprośmy potencjalnego najemcę o okazanie dokumentów potwierdzających jego wiarygodność finansową: samodzielnie wygenerowanego raportu BIK, zaświadczenia o zatrudnieniu lub o wysokości zarobków – w końcu oddajemy do dyspozycji takiej osoby nasze mienie o znacznej wartości. Jeśli nawet takie przygotowania nie uciszają naszych wątpliwości, warto rozważyć podpisywanie z najemcą umowy najmu okazjonalnego – ta forma najlepiej zabezpieczy właściciela przed zaległościami w płaceniu czynszu i pozwoli dość szybko odzyskać mieszkanie od nierzetelnego najemcy.

Jeśli właściciel nie czuje się odpowiedni o kompetentny lub nie może zająć się całym procesem najmu, może rozważyć zatrudnienie profesjonalnego zarządcy najmu, który pomoże nie tylko znaleźć najemcę i podpisać umowę, ale i zajmie się obsługą płatności i zgłoszeń najemcy w czasie trwania umowy, przejmie mieszkanie po jej zakończeniu i postara się skrócić czas oczekiwania na kolejnego chętnego.

Zakres usług z zarządcami najmu możemy negocjować i ustalamy w umowach, opłata za całościową obsługę to kilkanaście procent czynszu najmu miesięcznie. Zyskać można całkowite zwolnienie z obowiązków związanych z bieżącą obsługą najmu i i fachowe wsparcie. W mniejszym zakresie pomóc mogą również pośrednicy w obrocie nieruchomościami, pytać należy o ich doświadczenie lub odbyte szkolenia w zakresie najmu.

Sąd arbitrażowy

Stowarzyszenie Mieszkanicznik proponuje również dodatkowe udogodnienie: możliwość rozstrzygania sporów przez sąd arbitrażowy przy stowarzyszeniu. Skorzystanie z arbitrażu wymaga zgody obu stron, najlepiej wpisanej do umowy najmu, a pozwala rozwiązywać spory szybciej i taniej niż w sądach powszechnych. Wyrok sądu arbitrażowego wymaga jedynie nadania klauzuli wykonalności. Nie trzeba być członkiem stowarzyszenia, żeby korzystać z arbitrażu i obie strony umowy mogą poddać spór pod rozstrzygnięcie tego sądu.

Z posiadaniem mieszkania na wynajem wiążą się też inne obowiązki: wybór formy opodatkowania, rozliczanie podatków i zgłaszanie umów najmu okazjonalnego do urzędu skarbowego, zgłaszanie do zarządcy budynku liczby zamieszkujących osób (ze względu na opłaty śmieciowe), ubezpieczenie nieruchomości… Pamiętajmy, że ważni są nasi najemcy, bo dbając o dobre relacje z nimi łatwiej jest dbać też o naszą nieruchomość. Odnośmy się do siebie z szacunkiem i przestrzegajmy ustaleń z umów najmu.

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych