Historyczne centrum Łodzi odzyska blask

Stary Rynek i Park Staromiejski - jako część tzw. IV kwartału rewitalizacji - zostaną odnowione i przebudowane w ramach programu rewitalizacji obszarowej centrum Łodzi, który został rozpoczęty w tym roku i ma zakończyć się do roku 2021.

Autor: PAP 09 marca 2017 14:09

- Gruntownie zmodernizujemy przestrzeń Starego Rynku i zmienimy oblicze parku Staromiejskiego. Rynkowi nadamy nową, a właściwie przywrócimy historyczną funkcję handlową. W parku Staromiejskim m.in. zaznaczymy fontanną przebieg rzeki Łódki, która obecnie przepływa podziemnym kanałem. Nawiązaniem do historii tego miejsca będzie utworzenie alejek w śladzie dawnych ulic: Jerozolimskiej, Wolborskiej i Wschodniej. Dawna zabudowa zostanie zaakcentowana niską zielenią - poinformowała Jolanta Baranowska z Biura Rzecznika Prasowego Urzędu Miasta Łodzi.

Okolice Starego Rynku to obszar historycznego centrum Łodzi - lata jego największej świetności przypadały na początek XIX wieku. Wokół rynku, nad rzeką Łódką, działały jedne z największych łódzkich zakładów: browar Anstadtów, fabryka Biedermana i przemysłowe imperium Poznańskiego.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jeszcze w okresie międzywojennym Stary Rynek zaczął tracić na znaczeniu, ponieważ miasto rozwijało się w kierunku południowym. W czasie II wojny światowej Niemcy wyburzyli znaczną część zabudowy w tej okolicy, m.in. synagogę przy ul. Wolborskiej, tworząc strefę buforową dla utworzonego na terenie Bałut Litzmannstadt Getto. Po wojnie, w latach 1951-1953, został w tym miejscu założony park Staromiejski.

W tym samym okresie podjęto także próbę rewitalizacji samego rynku - powstały wówczas, otaczające go z trzech stron, kamienice z podcieniami w stylu historyzmu socrealistycznego. Od lat 60. na Starym Rynku stał pomnik Juliana Marchlewskiego, który usunięto w latach 90. ubiegłego stulecia.

Zgodnie z przedstawionymi przez magistrat planami rewitalizacji, w najbliższych latach Stary Rynek ma zmienić swoje oblicze. Cała jego nawierzchnia zostanie wymieniona tak, aby plac był jednolitą płytą, nieco pochyloną w kierunku parku.

W centrum pojawi się fontanna, na wschodniej i zachodniej stronie - zadaszone miejsca do handlu, a po stronie parku pawilon, o którego ostatecznym kształcie zadecydują architekt miasta i konserwator zabytków. Od strony ul. Nowomiejskiej posadzone będą drzewa.

Zmienić ma się też sąsiadujący z rynkiem Park Staromiejski, popularnie zwany przez łodzian Parkiem Śledzia (przed wojną sporą jego część stanowił targ, na którym sprzedawano te ryby). Rewitalizacja parku oparta jest na koncepcji przywracania pamięci o historii Łodzi. Autorzy projektu sięgnęli do przedwojennych map tych terenów, aby odtworzyć w przestrzeni ślady dawnej zabudowy, m.in. dawne skrzyżowanie ulic Wolborskiej i Jerozolimskiej, które zaznaczone zostanie elementami ścian oporowych. Zrekonstruowane zostaną też dwie bramy, które prowadziły niegdyś na znajdujący się tutaj targ Eljasza Karo.

W całym parku linie przedwojennej zabudowy obrazować będą żywopłoty. Między ulicami Nowomiejską i Zachodnią pojawi się fontanna z podświetlanymi dyszami, która przypomni o rzece Łódce, która współcześnie płynie przez park ukryta w podziemnym kanale.

Obok nawiązań do przeszłości w parku pojawią się też nowe obiekty; obok niedawno zrewitalizowanego zabytkowego budynku dawnej pętli tramwajowej powstanie zielony amfiteatr oraz skatepark. Zaplanowano również drugi plac zabaw. Wszystkie już istniejące elementy małej architektury zostaną wyremontowane.

Rewitalizacja ośmiu kwartałów w centralnej części Łodzi zamieszkiwanych obecnie przez ok. 30 tys. osób, która realizowana będzie do roku 2021, ma kosztować ok. 1 mld zł, z czego połowa ma pochodzić z funduszy UE.

Program zakłada m.in. kompleksowy remont ok. 100 zaniedbanych obecnie budynków należących do miasta oraz 20 odcinków ulic, wymianę sieci ciepłowniczej, stworzenie nowych parków i skwerów, ciągów komunikacyjnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych