Housemarket Forum Silesia 2017: Mieszkania na wynajem - kusząca alternatywa czy przyszłość rynku?

Ważnym elementem rynku mieszkaniowego, wzorem Europy Zachodniej, staje się wynajem. Ten segment kusi nie tylko dużych graczy, ale i inwestorów indywidualnych. Czy mieszkania na wynajem zrewolucjonizują rynek - o tym dyskutowali uczestnicy Housemarket Forum Silesia 2017.

Autor: HouseMarket.pl 17 lutego 2017 13:44

- Rynek najmu jest coraz bardziej atrakcyjny dla inwestorów - także na Śląsku - mówi Artur Kaźmierczak, prezes zarządu Mzuri Investments. - Ceny nieruchomości na Śląsku są jednymi z niższych w Polsce, co sprawia, że stopy zwrotu z inwestycji są jednymi z najwyższych. Jednocześnie czynsze na Śląsku są niższe od warszawskich o ok. 1/3. Śląsk ma jednak nieco inny profil najemcy: większą niż przeciętnie grupę najemców stanowią młodzi, pracujący ludzie - przytoczył dane zebrane przez Mzuri.

Na dzień dzisiejszy trudno precyzyjnie określić, jak liczną grupą są inwestujący w mieszkania na wynajem. - Corocznie przez ostatnie pięć lat przybywa około 40 tys. podatników posiadających mieszkania na wynajem – mówi Hanna Milewska-Wilk ze Stowarzyszenia Mieszkanicznik, skupiającego właścicieli mieszkań na wynajem. - Trend jest zdecydowanie rosnący i - co ważne - jest popyt. Opracowania europejskie mówią o 15-18 proc. zasobów, które powinny być przeznaczone na wynajem. W Polsce mamy jeszcze wiele do zrobienia. Potrzeby najemców są duże, możliwości inwestycyjne również – także dzięki usługom, jakie oferują właścicielom mieszkań firmy zarządzające mieszkaniami na wynajem.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Według Hanny Milewskiej-Wilk, należy jednak jasno podzielić rynek na trzy grupy: segment krótkoterminowy, średnioterminowy liczący od 1 miesiąca do roku (czyli ten, który cieszy się największym zainteresowaniem inwestorów) oraz najem typowo mieszkalny przekraczający okres roku. - Dla wszystkich jest wciąż dużo miejsca – podsumowuje.

 Mieszkania na wynajem okiem deweloperów 

Wzmożony popyt na mieszkania, które w kolejnym kroku trafią na rynek najmu, zauważają również deweloperzy.

- Szacujemy że od 20 do 30 proc. mieszkań kupowanych na naszym osiedlu przeznaczona będzie na wynajem - mówił Krzysztof Lasoń, prezes zarządu Millenium Inwestycje. - W przypadku wynajmu nie ma reguły co do wyboru mieszkań. Najszybciej wynajmują się małe lokale, kawalerki, ale nie brakuje również osób zainteresowanych wynajmem dużych albo luksusowych powierzchni.

Dla potencjalnych najemców liczy się również lokalizacja. - Przygotowujemy inwestycję premium w centrum Katowic i liczymy na duże zainteresowanie. Sprzyja nam m.in. duży napływ kadry menadżerskiej – dodał Michał Dobrowolski, Managing Director Brema. - Nie ukrywamy, że liczymy na duże zainteresowanie klientów instytucjonalnych - dużych funduszy inwestujących w mieszkania.

Śląskim lokalizacjom przygląda się również Fundusz Mieszkań na Wynajem. - Zakładamy inwestowanie w największych miastach Polski i Śląsk ma w naszych planach duży udział. Na przełomie marca i kwietnia ruszamy z komercjalizacją pierwszej inwestycji w Katowicach, pracujemy nad kolejnymi dwoma – zapowiedział Włodzimierz Stasiak, Wiceprezes Zarządu, BGK Nieruchomości.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych