Inwestowanie w mieszkania z dobrym adresem

Przybywa osób inwestujących kapitał na rynku nieruchomości, które kupują mieszkania z myślą o wynajmie. Potwierdzają to dane NBP, które mówią o rekordowych zakupach mieszkań za gotówkę.

 

Autor: HouseMarket.pl 09 grudnia 2016 14:36

To efekt masowego lokowania oszczędności w nieruchomości. Zdecydowana większość osób kupujących mieszkania inwestycyjnie wybiera lokale z segmentu popularnego o małym metrażu. Ale są także i tacy inwestorzy, którzy angażują większe środki w zakup wysokiej klasy nieruchomości zlokalizowanych w najciekawszych punktach miast.

Zakup ekskluzywnego mieszkania wymaga większego nakładu finansowego, ale i zysk z najmu jest często wyższy niż w przypadku standardowego lokalu. Inwestycja w dobrej klasy nieruchomość w centrum miasta może przynieść nawet 8-9 proc. w skali roku. Ponadto, mieszkania w ekskluzywnych miejscach z czasem mogą tylko zyskać na wartości, a tym samym dać jeszcze lepszą stopę zwrotu z inwestycji. 

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Im droższe, tym częściej kupowane bez kredytu

Projekty z wyższej półki wciąż stanowią niewielką część propozycji deweloperów. Obejmują zaledwie kilka procent oferty rynkowej. Inwestycji realizowanych w segmencie premium powoli jednak przybywa. Regularnie też zwiększa się grupa osób, które mogą sobie na nie pozwolić. Nabywcy wysokiej klasy mieszkań raczej nie zaciągają na ich zakup kredytów. Potwierdza to przykład warszawskiej wieży Cosmopolitan, jednego z najdroższych budynków apartamentowych w kraju, w którym tylko 20 proc. zakupionych mieszkań obciążonych zostało hipoteką.

Ceny mieszkań w inwestycjach w wyższym standardzie, które przeważnie lokowane są w najlepszych miejscach, w centralnych rejonach miast determinuje wartość gruntu. Stawki za metr są wyższe od średniej ceny w mieście i charakteryzuje je spora rozpiętość. W centrum Warszawy ceny mieszkań zaczynają się od 9,5 tys. zł/mkw. i sięgają nawet 40 tys. zł/mkw. w najbardziej prestiżowych projektach.

Jeśli mowa o warszawskich apartamentach, średnie stawki za metr kwadratowy tego typu nieruchomości kształtują się na poziomie 17-20 tys. zł. W Krakowie i we Wrocławiu trzeba za nie zapłacić ok. 14-15 tys. zł, a w Trójmieście 13- 14 tys. zł/mkw. W stolicy Dolnego Śląska i Małopolski do zakupu atrakcyjnych, centralnie położonych mieszkań można się przymierzać mając do wydania około 8 tys. zł/mkw.  

Najlepsze mieszkania kupują fundusze inwestycyjne

Warszawski rynek oferuje największą gamę dobrej klasy nieruchomości w Polsce, od mieszkań w podwyższonym standardzie po luksusowe penthouse’y za kilka milionów złotych. Te ostatnie adresowane są do wąskiego grona zamożnych klientów i także stanowią świetny produkt inwestycyjny. Potwierdza to niedawny zakup niespełna jednej czwartej apartamentów znajdujących się w luksusowej wieży mieszkalnej przy Złotej 44 w Warszawie przez fundusz inwestycyjny, planujący oddać je pod wynajem długoterminowy. Z takim samym zamiarem został zakupiony również cały budynek z mieszkaniami w wyższym standardzie, który firma Matexi będzie dopiero budować przy ulicy Pereca.

O popularności zakupów inwestycyjnych w projektach dobrej klasy świadczy także powodzenie, jakim cieszą się apartamenty w Mennicy Residence. W ciągu czterech miesięcy od wprowadzenia na rynek inwestycji zlokalizowanej w okolicy ronda Daszyńskiego sprzedało się prawie połowę mieszkań, których ceny zaczynają się od 12 tys. zł/mkw.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych