Inwestycja w Siewierzu Jeziornej zajmie całą dzielnicę

Chmielowskie spółka z portfela inwestycyjnego giełdowej spółki Alta, złożyła do władz lokalnych w Siewierzu wniosek o rozszerzenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego o cały obszar dzielnicy Siewierz Jeziorna. Obecnie miejscowym MPZP dla dzielnicy objęte jest ok. 63 ha terenu co stanowi ponad połowę całego obszaru inwestycji.

Autor: HouseMarket.pl 12 czerwca 2017 10:57

- Wniosek o rozszerzenie planu na cały obszar Siewierza Jeziornej to dobra informacja dla mieszkańców, deweloperów planujących tam inwestycje oraz inwestorów ALTA. Dzięki rozszerzeniu i modyfikacji planu będziemy mogli w sposób skoordynowany rozwijać cały projekt. Otworzymy również możliwość przebudowy skrzyżowania drogi dojazdowej do naszej dzielnicy z drogą krajową nr 1. To bardzo ważne w kontekście poprawy bezpieczeństwa, szczególnie że trwają rozmowy na temat budowy centrum handlowo usługowego w bezpośrednim sąsiedztwie. Zwiększa się również obszar, który będziemy mogli oferować deweloperom pod budowę kolejnych budynków. Wierzymy, że sprzedaż kolejnych działek może przyspieszyć. Obecne umowy przewidują budowę ok. 1000 mieszkań do 2020 roku. – mówi Robert Jacek Moritz, prezes Alty.

Obszar inwestycji należący do spółki Chmielowskie pierwotnie obejmował niemal 120 ha gruntów. Cześć tego terenu została już sprzedana deweloperom, którzy realizują zabudowę jedno- i wielorodzinną zgodnie z miejscowym planem i kodem architektonicznym ustalonym przez spółkę Chmielowskie.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Spółka deklaruje, że działki pod drogi i inne ewentualne inwestycje gminne przekaże Gminie bezpłatnie, co znacząco obniży koszty samorządu lokalnego związane z zatwierdzeniem i przyszłą realizacją miejscowego planu.

- Deklarujemy lokalnym władzom wszelką pomoc merytoryczną w poszukiwaniu właściwych rozwiązań planistycznych. Podobnie jak przy okazji uchwalenia planu miejscowego dla pierwszej części inwestycji będziemy pracować z urbanistami, architektami, a także prowadzić konsultacje ze wszystkimi stronami zainteresowanymi rozwojem dzielnicy Siewierz Jeziorna. Chcielibyśmy by prace nad przygotowaniem i zatwierdzeniem nowego planu toczyły się równocześnie z wcześniejszymi wnioskami o częściowe rozszerzenie planu – dodaje prezes Moritz.

Spółka Chmielowskie rozwijająca projekt zrównoważonej dzielnicy Siewierz Jeziorna wystąpiła o rozszerzenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego o blisko 20 ha w październiku 2016 r. Władze Miasta i Gminy Siewierz 11 maja 2017 r. jednogłośnie przyjęły propozycję zmian i zaprezentowaną koncepcję planistyczną.

Zmiany obejmują modyfikację układu komunikacyjnego, w tym budowę wielopoziomowego skrzyżowania z DK1 oraz zmianę przeznaczenia niektórych działek projektu Siewierz Jeziorna. Zwiększenie obszaru objętego MPZP ułatwi i przyspieszy zagospodarowanie terenu, a w szczególności usprawni komunikację dla zaprojektowanej strefy handlu, usług i kultury, która docelowo obejmie ponad 20 tys. mkw. powierzchni użytkowej.

Siewierz Jeziorna – pierwsze zrównoważone miasto w Polsce

Siewierz Jeziorna to wyjątkowe i niespotykane do tej pory w Polsce przedsięwzięcie urbanistyczne, którego celem jest budowa dzielnicy zapewniającego mieszkańcom nie spotykaną gdzie indziej jakość i komfort życia pod względem mieszkania, pracy i spędzania czasu wolnego. Idea urbanistyczna Siewierza Jeziornej zakłada powstawanie zróżnicowanej zabudowy wielo- i jednorodzinnej, liczne tereny zielone i rekreacyjne, rynek, kościół, strefę handlu, usług i kultury, budynki biurowe, strefę hotelową. Nad brzegiem przyległego jeziora zaprojektowano dostępną już obecnie plażę oraz przystań z wypożyczalnią sprzętu wodnego. Usytuowanie terenu oraz przemyślany przez urbanistów i architektów plan miasta gwarantuje, że wszystkie udogodnienia i infrastruktura dla mieszkańców znajdą się w zasięgu zaledwie kilku minut pieszo. Dojazd do centrum Katowic zajmie tylko 20 min., a do lotniska w Pyrzowicach 12 min. Siewierz Jeziorna powstaje na terenie o powierzchni ok 120 ha położonym w północnej części aglomeracji śląskiej, nad brzegiem Zalewu Przeczycko – Siewierskiego, prze drodze DK1. Docelowo w Siewierzu Jeziornej zamieszka 10 tys. mieszkańców.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych