Jak wybrać idealną działkę letniskową?

W ostatnich latach znów powraca moda na działki letniskowe. O czym należy pamiętać przy poszukiwaniach działki na weekendy za miastem?

Autor: Housemarket.pl 26 kwietnia 2017 11:22

Według badania ankietowego przeprowadzonego w 2016 r. przez IQS na zlecenie BZ WBK 24 procent Polaków prognozuje, że otrzyma w spadku lub darowiźnie działkę rekreacyjną lub domek letniskowy. W rzeczywistości w ostatnich 5-ciu latach takie nieruchomości otrzymało w sumie 14 proc. obdarowanych Polaków. Na uwagę zasługuje jednak fakt, że nieruchomości rekreacyjne nie są ochoczo sprzedawane przez spadkobierców czy osoby, które otrzymały je w ramach darowizny. Większość pytanych osób, które odziedziczyłyby działkę lub domek letniskowy, pozostawiłyby je dla siebie. Tylko 3 proc. deklaruje sprzedaż domku letniskowego, a 7 proc. działki. Jak widać wypoczynek za miastem staje się doceniany także przez młodsze pokolenia.

Jak mądrze wybrać działkę?

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Co jednak, gdy nie zapowiada nam się tego typu darowizna?

– Warto, by zakup działki był przemyślaną decyzją. Tym bardziej, że nie jest to segment rynku o dużej płynności, a to oznacza, że ewentualna późniejsza sprzedaż takiej nieruchomości może zająć nieco czasu, mówi Marcin Jańczuk z biura Metrohouse.

– Pierwsza fala ogłoszeń o sprzedaży działek rekreacyjnych pojawia się w okolicach kwietnia. Wcześniej napływ nowych ofert jest mocno ograniczony z uwagi na pogodę, ale i sam fakt, że prezentowanie tego rodzaju nieruchomości poza sezonem jest rozwiązaniem uniemożliwiającym pokazanie w pełni walorów takiej oferty - dodaje przedstawiciel Metrohouse.

Zakup działki należy zaplanować odpowiednio wcześniej, aby znaleźć czas na osobistą wizytę (niejedną), dokładne zebranie informacji o okolicy, spacer po pobliskich terenach, sprawdzenie czasu dojazdu (szczególnie w piątek, w godzinach największego ruchu na trasach wyjazdowych), rozmowę z sąsiadami. Wszystko po to, aby zakup spełnił w stu procentach nasze oczekiwania.

Nie ufaj tylko opisowi w ogłoszeniu

Zawsze informacje zawarte w ofercie należy skonfrontować z rzeczywistością. Często w ofertach znajdziemy piękne zdjęcia jeziora albo lasu – tylko po to, aby nie eksponować zbytnio złego stanu technicznego budynku, czy faktu, że teren wokół niego jest zaniedbany. – Jeżeli twórca ogłoszenia podkreśla np. bliskość rzeki, warto spytać jak daleko jest do plaży. To już duża różnica. Niuansów jest znacznie więcej, mówi Marcin Jańczuk. Jeżeli działka wydaje się nadal ciekawa, warto poświęcić jeden dzień na wybranie się na osobiste oględziny. Być może dostrzeżemy coś, co nie zostało zawarte na zdjęciach. Przekonamy się o stanie technicznym domku. Odwiedzając działkę będziemy mogli dokonać subiektywnej oceny: jak się na niej czujemy i czy będzie miejscem, do którego będziemy chętnie wracać. Może już po kilku minutach przebywania w okolicy łąk pojawią się objawy alergii? Może sąsiad ma w pobliżu warsztat, który będzie zakłócał spokój podczas beztroskich weekendów.

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych