Jakie metraże wybiera ściana wschodnia?HouseMarket.pl - 25 listopada 2015 12:26


Na rynku Polski południowo-wschodniej dominują mieszkania popularne, czyli dwupokojowe w granicach 40-45 mkw. oraz trzypokojowe od 70 do 75 mkw.


Według prezesa grupy Wikana Roberta Pydzika rynek mieszkaniowy w Polsce jest zróżnicowany i można w nim zauważyć kilka tendencji. - Na pewno jest specyfika dużych miast: Warszawy czy Poznania. Są też ośrodki, gdzie buduje się mieszkania wakacyjne, na przykład na nad morzem, w górach, czy na Mazurach. Wyróżnikiem rynku Polski południowo-wschodniej są natomiast mieszkania popularne, czyli dwupokojowe w granicach 40-45 mkw. oraz trzypokojowe w granicach 70-75 mkw. – wyjaśnia prezes zarządu spółki Wikana Robert Pydzik.

Klienci głównie pytają o te metraże, ale też o cenę i to przeważnie w kontekście programu Mieszkanie dla Młodych. - MdM jest istotnym elementem wspomagającym zainteresowanie i sprzedaż – tłumaczy prezes.

Dodaje, że włączenie mieszkań z rynku wtórnego do programu wcale nie ogranicza możliwości deweloperów. To jest kwestia kalkulacji ceny, ponieważ są rynki, na których rynku wtórnego nie ma.

- W Lublinie mamy takie sytuacje. Jest duże zainteresowanie używanymi mieszkaniami, bo nie ma gruntów pod nowe inwestycje. Są dzielnice zagospodarowane przed laty przez spółdzielnie mieszkaniowe. Mieszkania zbudowano co prawda z wielkiej płyty, ale nadal cieszą się wielkim zainteresowaniem, gdyż znajdują się w dobrej lokalizacji z niezłą infrastrukturą – tłumaczy prezes.

Dodaje, że Wikana na bieżąco monitoruje wpływ rynku wtórnego w kontekście MdM-u na swoją sprzedaż i na razie nie odnotowuje niepokojących sygnałów.