Kamienice w Katowicach przejdą modernizację pod okiem Śląskich Kamienic

Śląskie Kamienice ruszają z metamorfozą kamienicy przy ulicy Kozielskiej w Katowicach.

Autor: Housemarket.pl 15 października 2021 08:45

 Remonty zabytkowych kamienic nie należą do łatwych przedsięwzięć. Niezależnie od tego czy budynek znajduje się pod opieką konserwatora, czy jest wpisany w plan ochrony zabytków, dokumentacja remontu opiera się na warunkach określonych przez właściwe ze względu na charakter i wiek budynku Biuro Konserwatora Zabytków. W wielu przypadkach przy remontach budynków oddanych do użytku przed rokiem 1960 mamy do czynienia z koniecznością zachowania niezmiennej formy budowli, zewnętrznych elementów architektonicznych, zaś w przypadku budynków wpisanych do rejestru zabytków, również i elementów wnętrz, sztukaterii i polichromii. W związku z powyższym proces tworzenia dokumentacji remontu, uzyskania zgód i pozwoleń na jego przeprowadzenie oraz sam proces budowlany jest bardzo czasochłonny oraz wymagający dużo większych nakładów finansowych niż budowle będące poza programem ochrony. Skomplikowane procedury i wizja ciężkiej pracy nie odstraszyły Spółki Śląskie Kamienice przed zakupem i podjęciem decyzji o remontach wielu kamienic w Katowicach, z których zdecydowana większość podlegała konserwatorskiemu opiniowaniu. 

 - Budynki przez dziesiątki lat eksploatacji poddawane były wielu procesom remontowym, co w zdecydowany sposób zaburzyło ich pierwotną formę. Dotyczyło to zarówno elewacji budynków, elementów attyk, zwieńczeń i sztukaterii, jak również architektury wnętrz. Brak programów konserwatorskich i możliwości odtworzenia stanów archiwalnych, doprowadził do samowoli wykonawczej i dewastacji, głównie elementów sztukaterii ścian, faset, sufitów, posadzek jak również zabytkowych trzonów grzewczych w ówczesnych izbach oraz kuchniach. Na zadane pytanie – co jest powodem podejmowania takich wyzwań przez naszą firmę i remontowania trudnych w realizacji kubatur zabytkowych kamienic, może paść tylko jedna odpowiedź. Jeśli w przeszłości ktoś zadał sobie trud, aby stworzyć budowlę z charakterem i pięknem charakterystycznym dla danej epoki, to właściwym jest, aby nie pogrzebać szansy na zachowanie choćby cząstki tych wartości. Takim sposobem chcemy zaznaczyć swój wkład w odzyskiwanie przez budynki dawnego blasku, jednocześnie podtrzymując ich status wizytówki regionu. Działamy na rynku nieruchomości przeszło 9 lat remontując zaniedbane i zapomniane kamienice oraz budynki poprzemysłowe. Znamy się na tym. Świadczy o tym nasze portfolio, w którym znajduje się blisko 50 inwestycji. Teraz zdecydowaliśmy się na remont kolejnej nieruchomości znajdującej się przy ulicy Kozielskiej w Katowicach – mówi Marek Ciurus – Inspektor Nadzoru Inwestycyjnego w Śląskich Kamienicach S.A.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Budynki przy ul. Kozielskiej to zespół szeregowych kamienic wzniesionych w latach sześćdziesiątych XX wieku. Jest to nieruchomość o numerach 5,7 i 9 zwieńczająca pierzeję kamienic. Sama ulica Kozielska nie stanowiła w przeszłości ważnego szlaku handlowego, natomiast jej umiejscowienie w Śródmieściu gwarantuje błyskawiczny dostęp do najważniejszych punktów usługowych i kulturalnych. Położenie nieruchomości gwarantuje dogodny dojazd do głównych arterii komunikacyjnych - w tym drogi krajowej nr 78, zapewniającej dojazd do Chorzowa i Bytomia - czy z drugiej strony - do węzła z drogą krajową nr 86 w kierunku Sosnowca i Dąbrowy Górniczej. Dzięki temu przemieszczenie się pomiędzy miastami w aglomeracji jest bezproblemowe i błyskawiczne.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych