Konto osobiste w pigułce. Na jakie warto się zdecydować, na co zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy, jak szukać dodatkowych korzyści?

Ciężko wyobrazić sobie funkcjonowanie bez konta osobistego, nazywanego także rachunkiem oszczędnościowo-rozliczeniowym. Możliwość gromadzenia na nim środków z wynagrodzenia, stypendium, z emerytury, renty i innych dochodów, pozwala na regulowanie zobowiązań i gromadzenie oszczędności. Podpowiadamy, jak wybrać konto, które będzie odpowiadało na indywidualne potrzeby i oczekiwania.

Autor: Artykuł promocyjny dostarczony przez firmę Toyota Bank Polska S. A. (TBP) 05 stycznia 2017 14:05

Rachunek bieżący przeznaczony dla osób fizycznych, nazywany popularnie kontem osobistym, zakładany jest nie tylko przez osoby aktywne zawodowo, lecz także studentów uzyskujących stypendia, rencistów, emerytów. To właśnie na osobisty rachunek bankowy wpływa wynagrodzenie i inne osiągane przez nas dochody. Z rachunku osobistego dokonywane są płatności za rachunki (gaz, energia, czynsz, itp.), spłaty zaciągniętych kredytów oraz pokrywane są kwoty codziennych wydatków, np. płatności w sklepie realizowane kartą przyznaną do konta. I choć na rynku kont osobistych jest bardzo dużo, wybór rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego dostosowanego do potrzeb nie zawsze jest łatwy.

Jak wybrać konto osobiste?

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Dziś ponad 3/4 Polaków posiada konto osobiste. Reklamy rachunków bankowych pojawiają się niemal w każdym bloku reklamowym w telewizji, radiu i w większości ukazujących się na rynku magazynów oraz w internecie. Zanim zdecydujesz się na konkretną ofertę, powinieneś szczegółowo przeanalizować propozycje poszczególnych banków oraz dostępnych kont osobistych. Nie bez znaczenia jest Twój styl życia i nawyki. To one określają, w jaki sposób będziesz korzystać z konta i czego tak naprawdę potrzebujesz. Jeśli często wypłacasz pieniądze z bankomatu, w wyborze konkretnego banku istotna będzie ich dostępność i opłaty za korzystanie z nich. Jeśli na rachunku chcesz gromadzić także oszczędności i lokować je na lokatach bezpośrednio z konta osobistego, ważnym elementem będzie wysokość oprocentowania. Wyboru konta osobistego dokonuj więc rozważnie.

Analizuj, czytaj, licz

Na rynku można znaleźć oferty zróżnicowane, zarówno pod względem wysokości opłat za rachunek, transakcji dokonywanych za jego pośrednictwem, a także pakietu dostępnych usług dodatkowych. Często więc konto, które reklamowane jest jako darmowe, okazuje się być znacznie droższe od tego, za które w ramach jednej opłaty otrzymujesz szereg korzyści. Pamiętaj, by szczegółowo analizować oferty banków. Porównaj nie tylko kwoty opłat za konto osobiste, ale także wysokość opłat za przelewy, korzystanie z kart płatniczych wydawanych do rachunku, dostępność bankomatów i wysokość opłat za wypłacanie z nich gotówki. Istotnym elementem jest także wysokość oprocentowania lokat, które być może będziesz chciał założyć w ramach posiadanych na rachunku środków.

Usługi dodatkowe

Same opłaty za rachunek to jednak nie wszystko. Wybierając konto osobiste zwróć uwagę także na dodatkowe pakiety usług, z których możesz korzystać otwierając konkretny rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy. Sprawdź, co możesz zyskać, bo w dostępnych na rynku ofertach znajdują się także propozycje kierowane do konkretnych grup. Przykładem jest Toyota Bank. Jeśli jesteś posiadaczem samochodu, możesz tu uzyskać zwrot środków za paliwo, nawet do 10% poniesionych na nie wydatków. Wystarczy, że na Twoim rachunku utrzymuje się określone przez bank średnie miesięczne saldo, posiadasz depozyt w konkretnej wysokości oraz aktywnie posługujesz się kartą przyznaną do konta osobistego. Zmotoryzowani korzystający z karty debetowej do konta osobistego (Konto Jedyne) otrzymują od Toyota Banku także bezpłatną gwarancję szybkiej i profesjonalnej pomocy serwisu assistance, np. w razie nieprzewidzianych sytuacji na drodze: naprawy na miejscu zdarzenia, holowania, dostarczenie paliwa lub organizacji pomocy medycznej (umówienie wizyty, dostawa leków, transport do i ze szpitala).

Warto wybierać konto osobiste biorąc pod uwagę najbliższe oraz dalekosiężne plany finansowe. Rachunek bankowy powinien być elastycznie dopasowane do naszych potrzeb.

Podobał się artykuł? Podziel się!

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych