Łódź wyremontuje budynki przy Ogrodowej w partnerstwie publiczno-prywatnymPAP - 25 stycznia 2021 08:17


Łódzki magistrat chce, by remont trzech dawnych domów robotniczych Izraela Poznańskiego przy ul. Ogrodowej w Łodzi odbył się w partnerstwie publiczno-prywatnym. W ceglanych famułach ma powstać klimatyczny hostel, mieszkania na wynajem oraz lokale biurowe.

"W ostatnim czasie przedstawiamy różne projekty pokazujące nowe, alternatywne metody finansowania miejskich inwestycji, które gwarantują zarówno utrzymanie tempa ich realizacji, jak i oszczędności dla budżetu miasta. Kolejny taki projekt, który chcemy zrealizować przy udziale kapitału prywatnego, to modernizacja zabytkowych domów robotniczych zbudowanych przez Izraela Poznańskiego. To będzie największy po Manufakturze projekt przy ul. Ogrodowej, w którym połączymy niemal wszystkie funkcje, jakie zna rynek komercyjny" - zapowiedział wiceprezydent Łodzi Adam Pustelnik.

Jego zdaniem inwestycja będzie prawdopodobnie największą rewitalizacją i projektem funkcji mieszanej - tzw. mixed-use - przeprowadzoną w Polsce. Miasto zamierza odnowić wszystkie trzy domy robotnicze przy ul. Ogrodowej 24, 26 i 28; budynki te mają odpowiednio 6, 10 i 14 tys. m kw. W opinii wiceprezydenta z racji monumentalnej skali projektu udział partnera prywatnego przy realizacji tej inwestycji przyniesie znaczące oszczędności dla budżetu miasta.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Oferta, którą przygotowaliśmy, powinna spełnić oczekiwania wszystkich: jeśli ktoś chce zatrzymać się w Łodzi na weekend w świetnym miejscu - będzie tu dla niego klimatyczny hostel. Jeśli chciałby wynająć mieszkanie z widokiem na wspaniałą przędzalnię - to właśnie tutaj. A może chce mieć biuro w kapitalnym miejscu w centrum, tuż obok Manufaktury i rzut beretem od ul. Piotrkowskiej? Także ich tu nie zabraknie. Super lokalizacja, niezwykła architektura i zrewitalizowane sąsiedztwo - to wszystko znajdziemy przy ul. Ogrodowej" - wyliczył Pustelnik.

Z kolei prezes Łódzkiej Spółki Infrastrukturalnej Tomasz Piotrowski zaznaczył, że oprócz trzech budynków o łącznej powierzchni 30 tys. m kw., w ramach postępowania w partnerstwie publiczno-prywatnym przewidziano też 6 działek, które inwestor będzie mógł wykorzystać na parkingi kubaturowe z dodatkowymi funkcjami użytkowymi.

"Pierwsza famuła przy ul. Ogrodowej 24 jest już gotowa, by od razu weszli do niej robotnicy i rozpoczęli prace. Mamy też gotowy projekt uwzględniający zróżnicowane funkcje obiektu wraz z nowoczesnym, zielonym i funkcjonalnym podwórkiem. Pozostałe dwie famuły pod numerami 26 i 28 są opróżniane, a cały proces odbywa się przy zgodnej współpracy z dotychczasowymi mieszkańcami" - dodał Piotrkowski.

Postępowanie przetargowe na realizację inwestycji ma być ogłoszone pod koniec stycznia lub na początku lutego.