Łódź zrewitalizuje kolejną zabytkową kamienicę na ul. KilińskiegoPap - 13 października 2020 09:36


Zabytkowa kamienica przy ul. Kilińskiego 28, wybudowana pod koniec XIX w. dla Adolfa Karola Rittera, zostanie zrewitalizowana. Od trzech lat budynek był wyłączony z użytkowania; teraz ma powstać 16 mieszkań komunalnych, w tym jedno dla osoby z niepełnosprawnością.

Jak przypomniała w poniedziałek dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi Agnieszka Kowalewska-Wójcik, w grudniu ubiegłego roku, po gruntownym remoncie, oddano do użytku kamienicę przy ul. Kilińskiego 26, w której powstało siedem mieszkań komunalnych, a na dziedzińcu zielona przestrzeń rekreacyjna.

"Teraz przyszła kolej na rewitalizację sąsiedniej kamienicy pod numerem 28. Budynek ten figuruje w gminnej ewidencji zabytków. Zostanie on całkowicie odnowiony wraz z podwórkiem. Mieszkania będą wyposażone w osobne kuchnie lub aneksy kuchenne, a łazienki będą miały wanny lub prysznice. Wymienione zostaną instalacje; budynek będzie podłączony do centralnego ogrzewania" - zaznaczyła Kowalewska-Wójcik.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

W kamienicy 28 powstanie 16 mieszkań - w tym jedno przystosowane dla osób z niepełnosprawnością ruchową - oraz trzy lokale usługowe dla małych przedsiębiorców. Jej podwórko zamieni się w przyjazną przestrzeń - z ławkami, pergolami z pnączami, placem zabaw dla dzieci i miejscem dla rowerów.

"Kamienica ma blisko 130 lat i jest bardzo zniszczona. Trzy lata temu wyłączona została z użytkowania, ale przywrócimy jej wszystkie funkcje użytkowe. Prace budowlane wystartują wiosną 2021 roku. Kamienica zostanie oddana do użytkowania w 2022 roku" - poinformował Sławomir Ostrowski, właściciel Przedsiębiorstwa Konserwacji Obiektów Zabytkowych, z którym miasto podpisało umowę na kompleksowy remont.

Kamienica została wybudowana pod koniec XIX wieku dla Adolfa Karola Rittera. Według architekta Macieja Taczalskiego, podczas badań obiektu okazało się, że pierwotnie miał on bardzo bogatą dekorację malarską.

"Odkryliśmy polichromie w prześwicie bramowym, klatce schodowej oraz w niektórych mieszkaniach. Tak więc po zakończeniu remontu Łódź odzyska bardzo ciekawy budynek świadczący o bogatej przeszłości miasta" - podkreślił.