Lofty de Girarda w Żyrardowie oficjalne otwarte

Spółka Green Development oficjalnie otworzyła Lofty de Girarda. Nowoczesny i oryginalny projekt mieszkaniowy realizowany jest w budynku dawnej przędzalni lnu w centrum Żyrardowa.

Autor: HouseMarket.pl 27 marca 2017 10:17

Zrealizowany w autentycznym budynku przemysłowym z początku XX wieku projekt w pełni wykorzystuje atuty industrialnej architektury. Ściany z cegły, wysokie wnętrza oraz bardzo duże okna decydują o niepowtarzalnym charakterze obiektu. W ramach adaptacji budynek wyposażono w nowoczesną infrastrukturę, dbając przy tym o zachowanie jej stylu.

Lofty w przędzalni

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

W budynku Nowej Przędzalni lnu powstało 178 loftów o powierzchni od 30 do 100 mkw. oraz 30 ekskluzywnych penthouse’ów.

W częściach dziennych loftów zachowano pełną wysokość kondygnacji (4,70 m), dając poczucie przestronności nawet w najmniejszych mieszkaniach. Duże okna wpuszczają do środka jasne światło. Nad kuchnią i łazienką powstały antresole, które mogą stać się w pełni użytkowymi sypialniami lub pokojami pracy.

Inwestycja zlokalizowana jest w centrum Żyrardowa w obrębie rewitalizowanego obszaru pomiędzy ulicami 1 Maja i Nowy Świat. W bezpośrednim otoczeniu Loftów de Girarda znajduje się – utrzymany w poprzemysłowym klimacie – pasaż handlowo-usługowy, w obrębie którego funkcjonują sklepy i restauracje, a także poczta i klubik malucha.

W promieniu 500 m znajdują się również: sklepy Carrefour i Lidl, przychodnia, kilka aptek, szkoły podstawowe i przedszkola.

Przędzalnia przetrwała wojnę

Żyrardowska przędzalnia lnu powstała w 1913 roku. Był to jeden z najnowocześniejszych budynków Zakładów Lniarskich i jeden z pierwszych na świecie wykonany w konstrukcji żelbetowej, przystosowany do obciążeń powstałych w wyniku pracy kilku tysięcy wrzecion.

W owych czasach był to największy obiekt w mieście, symbol statusu zakładów lniarskich. Ogromne wrażenie robił ogród na dachu. Od początku monumentalna, górująca nad miastem budowla była dumą i wizytówką Żyrardowa, umieszczaną na rycinach i fotografiach.

Przędzalnia szczęśliwie przetrwała obie wojny, choć podczas I Wojny Światowej tylko zbieg okoliczności uratował budynek przed ruiną. Wycofujące się wojska rosyjskie umieściły w budynku materiały wybuchowe i odpaliły lonty. Jednak pęd powietrza, powstały w wyniku wysadzenia sąsiednich hal fabrycznych zadusił lonty i ładunki nie eksplodowały.

Produkcja lnu trwała z drobnymi przerwami (okres międzywojenny i II Wojna Światowa) do końca lat 90-tych XX wieku. Zakłady Lniarskie Polski Len były największą fabryką lnu w Europie aż do początku lat 90.

Lofty blisko Warszawy

Lofty de Girarda znajdują się około 1 km od stacji PKP Żyrardów, skąd wygodnie można dojechać do Warszawy pociągami Kolei Mazowieckich lub TLK. Przejazd pociągiem trwa około 35 minut i kosztuje 12-14 zł.

Green Development zakupiło budynek Nowej Przędzalni w lipcu 2006 roku, w celu odrestaurowania i stworzenia Loftów de Girarda. W 2012 roku Green Development został zmuszony podjąć decyzję o wstrzymaniu inwestycji. Po restrukturyzacji, firma wznowiła budowę w 2015 roku.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych