Lubartowska 20: dziennik z rewitalizacji kamienicy

NC Construction kończy prace naprawcze w lokalach, w których nastąpiły szkody wynikłe z osiadania kamienicy przy ul. Lubartowskiej 22. Do pierwszej dekady maja zakończyły się wszystkie prace zabezpieczające.

Autor: HouseMarket.pl 07 czerwca 2018 11:01

Zgodnie z planem południowa elewacja kamienicy otrzymała trzy rzędy wieńców usztywniających oraz żelbetowe podbicie fundamentu południowej ściany-„nogi”. NC Construction co 2-3 dni dokonuje pomiarów na reperach, aby monitorować, czy ściana-„noga” i południowa cześć kamienicy są zagrożone osiadaniem. Wyniki są całkowicie uspokajające. Osiadanie, jeśli w ogóle wystąpiło, ma wartość dziesiętnych części milimetra mieszczących się w zakresie błędu pomiarowego reperów, który wynosi ± 0,4 mm. Praktycznie zatem osiadanie nie występuje. Nie zmienia to jednak troski i czujności wobec tej części kamienicy nr 22. Niebawem ruszą prace nad palisadą przy południowej ścianie kamienicy z 1934 r. i nadal obiekt ten jest objęty wzmożonym monitoringiem.

– Kamienica nr 22 jest obecnie całkowicie zabezpieczona akustycznie i wibracyjnie poprzez zastosowanie wkładek z korka ekspandowanego. Jak stwierdzamy – system ten dobrze działa. W tym miejscu podziękowania dla firmy Wacetob za bardzo precyzyjną ekspertyzę i zalecenia technologiczne dla ochrony naszego sąsiada z 1934 r. Na naszej budowie jest już ciężki sprzęt, którego wjazd wcześniej był niemożliwy. Występują w związku z tym duże wibracje gruntu, a jednak kamienica nr 22 jest stabilna. Trwa palowanie metodą bezwibracyjną również dla ochrony numeru 22. –  dodaje kierownik budowy z ramienia NC Construction Marcin Padzik

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Obecne roboty budowlane trwają głównie w południowej i południowo-wschodniej części działki należącej do Lubartowskiej 20. Jest to część najbardziej oddalona od numeru 22. Woda napływowa występuje na działce na głębokości 3,20 m. Zajdzie konieczność wypompowania wody w przegłębieniach. Występuje także 60-centymetrowa warstwa humusu. Z tego powodu prowadzenie robót ciężkim sprzętem byłoby niemożliwe. Przed wjazdem ciężkiego sprzętu na teren budowy zostało nawiezione ok. pięciu samochodów ciężarowych gruzu, aby ustabilizować teren.

Etap palowania zakończy się w najbliższych dniach. Obecnie trwa zabezpieczanie ścian wykopu, tzn. wykonywanie palisad, w tym jednej wzdłuż kamienicy nr 22. Ze względu na sypkość gruntu została zastosowana technologia odwiertu z palami obok siebie tworzącymi tzw. palisadę. Będą także wwiercane dodatkowe pale uszczelniające. Ustabilizują one dodatkowo cały system wzmacniania i usztywniania południowej ściany tego obiektu.

Na budowie pracują obecnie takie maszyny, jak duża koparka, palownica bezwibracyjna, pompa betonu i tzw. gruszka. Jeśli nie wystąpią dodatkowe niespodzianki wówczas do przełomu maja i czerwca powinien być gotowy wykop, następnie ustabilizowane dno chudym betonem, później zaś płyta denna w technologii białej wanny, na której zostanie posadowiony żuraw wieżowy. Ten ostatni, ze względu na specyfikę działki i okolicy, będzie wymagał specjalnych starań i czasowego zamknięcia ulicy. Żuraw kołowy, który przyjedzie montować dźwig będzie trzykrotnie wyższy od montowanego.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych