Luksusowe mieszkania należy traktować jako dobrą inwestycję

W Warszawie apartamenty znajdujące się w atrakcyjnym budynku i dobrej lokalizacji w ciągu pięciu lat zyskują 50 proc., a po upływie 10 lat - 100 proc. wartości zakupu. Ten trend na pewno się utrzyma, ale dotyczy to wyłącznie nowych domów lub odrestaurowanych kamienic i dobrze zarządzanych wspólnot.

Autor: HouseMarket.pl 08 grudnia 2016 08:51

W 2015 roku nastąpił znaczny wzrost sprzedaży luksusowych apartamentów i rezydencji w Polsce. Podniosło to wartość całego rynku luksusowych nieruchomości o 7 proc. w stosunku do roku poprzedniego. Obecnie wartość tego rynku wynosi około 1,2 mld zł. Z prognoz KPMG wynika, że rynek ten ma optymistyczne perspektywy rozwoju, a w 2020 roku wartość tego segmentu może sięgnąć prawie 1,5 mld zł. Oznaczałoby to wzrost o 22 proc. w stosunku do 2016 roku.

Apartamentowce i kamienice

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Na pozytywne statystyki w dużej mierze wpłynęły wyniki sprzedaży w warszawskich apartamentowcach, jak również kamienicach i małych budynkach. Mimo że najgłośniejsze polskie inwestycje luksusowe ostatnich lat dotyczą ekskluzywnych wieżowców mieszkalnych, równolegle rozwijają się także liczne projekty polegające na rewitalizacji historycznej zabudowy oraz budowie mniejszych apartamentowców.

Rynek luksusowych nieruchomości w Polsce cechuje się wciąż relatywnie niskim poziomem cen w porównaniu w porównaniu z Europą Zachodnią. Nawet w przypadku najbardziej prestiżowych obiektów (Angel Wawel w Krakowie, Złota 44 i Cosmopolitan w Warszawie czy La Playa Palace w Sopocie) średnie ceny za metr kwadratowy wynoszą maksymalnie kilkadziesiąt tysięcy złotych. Wydatek tego rzędu pozwala na zakup luksusowego mieszkania położonego w dobrej lokalizacji, wysokiego standardu obsługi towarzyszącej procesowi zakupu oraz często wykończenia dostosowanego do indywidualnych upodobań kupujących.

Definicja luksusowych mieszkań

– Na rynku funkcjonuje wiele, często sprzecznych ze sobą definicji mieszkań uznawanych za luksusowe. Aby dany lokal zaliczyć do kategorii mieszkań luksusowych powinien wyróżniać się atrakcyjnym widokiem z okna, odpowiednim rozkładem oraz funkcjonalnością pomieszczeń, najwyższym standardem wyposażenia, a także wysokością pomieszczeń wynoszącą co najmniej trzy metry - tłumaczy architekt Michał Borowski, prezes Made Concept.

Ponadto powinien mieć tarasy lub balkony, wysokiej klasy klimatyzację oraz systemy wentylacyjne i instalacyjne. W budynku muszą znajdować się: garaż, basen, fitness oraz pomieszczenia klubowe. Niezbędna jest również całodobowa recepcja, ochrona i monitoring. Architekt dodaje, że bardzo ważną kwestią jest dobór najlepszych specjalistów do obsługi technicznej.

Z młotkiem i wiertarką

– Nie są to już przysłowiowi panowie z młotkiem i wiertarką, tylko wykwalifikowani inżynierowie od instalacji niskoprądowych i automatyki. Administrator w zasadzie powinien pełnić funkcję tzw. gospodarza domu i na co dzień nadzorować ochronę, sprzątanie i ogrodników – wyjaśnia Borowski.

Z przeprowadzonych przez Made Concept badań wynika, że mieszkania w budynkach zaniedbanych i źle zarządzanych tracą na wartości. Nawet w nowych domach zauważono, że ceny sprzedaży pod dwóch, trzech latach od zasiedlenia są niższe niż te w sprzedaży pierwotnej. Klienci są już na tyle wyedukowani i znający inne, bardziej rozwinięte rynki, że nie zgadzają się na bylejakość w obsłudze ich nieruchomości. Profesjonalne zarządzanie nieruchomością, najwyższy poziom usług w każdym zakresie odpowiadający potrzebom mieszkańców stanowi jeden z kluczowych elementów mieszkań luksusowych.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych